Pozorišta su posebna mesta, svečana i lepa, u kojima se odvija pozorišna magija – koliko god bilo malo ili veliko, moderno ili tradicionalno, pozorište je mesto doživljavanja, davanja i primanja čarolije koja zrači sa scene i koja bez publike ne bi imala smisao i moć.

Ovo su neki od najlepših i najzanimljivijih pozorišnih prostora na svetu.

Minack Theatre, Kornvol, Engleska

Ovo divno mesto osmislila je Rowena Cade, izgradivši pozorišni kutak na kraju svog poseda, za lokalne amaterske pozorišne grupe. Do danas, ovo mesto nije promenilo svrhu – ovde nastupaju isključivo amaterska pozorišta, a na repertoaru je 17 predstava u sezoni.

The Seebühne, jezero Konstans, Austrija

Pozorište ima „plutajuću scenu“, u vodi jezera, dok za publiku na obali ima 7.000 mesta.  Ova scena se koristi za opere i velike pozorišne predstave tokom Bregenz festivala. Pojavljuje se i u jednom od filmova o  Džejms Bondu „Zrno utehe“ iz 2008.

The Winter Garden, Toronto, Kanada

Zimska bašta je izgrađena 1913. sedam spratova iznad Elgin teatra. Na vrhu je pozorište, na dva nivoa.

Odeon of Herodes Atticus, Atina, Grčka

Ovo čuveno pozorište nalazi se na južnoj padini Akropolja i poznato je kao „Herodeon“. Za 52 godine atinskog festivala, ovde je prikazano mnogo muzičkih, plesnih i pozorišnih atrakcija.

Shakespeare’s Globe, London, Engleska

Glumac i reditelj Sam Wanamaker, osnovao je ovo pozorište rekonstruišući prvobitni Globe teatar, u originalnoj elizabetanskoj građevini iz 1599. koja je stradala u požaru 1613. i sledeće godine obnovljena – a zatim opet demolirana 1644. Oživljeno i obnovljeno ovo pozorište je otvoreno za publiku od 1997.

Tampa Theatre, Florida, SAD

Arhitekta  John Eberson je zamislio ovu građevinu kao repliku mediteranskog dvorišta, sa 99 trepćućih svetala na plafonu, koji liči na zvezdano nebo. Pozorište je otvoreno 1929.

Palacio de Bellas Artes, Meksiko

Palata lepih umetnosti smatra se najvažnijim centrom kulture Meksika. Završena je 1934. godine i služi kao pozorište i izložbeni prostor.

Opera House, Sidnej, Australija

Jednu od najčuvenijih svetskih znamenitosti, zgradu Opere u Sidneju, dizajnirao je danski arhitekta Jorn Utzon, a otvorena je od 1973. Godišnje se ovde održava oko 1500 nastupa, koje poseti oko 1,2 miliona ljudi, što Operu čini jednim od najprometnijih umetničkih centara u svetu.

Palau de la Música Catalana, Barselona, Španija

Arhitekta Lluís Domènech i Montaner projektovao je ovu zgradu i završio je 1908. za horsko društvo osnovano 1891. koje je predstavljalo tadašnju avangardu kulturnog pokreta, poznatog kao „Katalonski preporod“.

Royal Albert Hall, London, Engleska

Ova građevina je osmišljena da ispuni viziju princa Alberta – o promovisanju razumevanja i uvažavanja kulture i nauke. Kontinuirano se koristi, od kad je otvorena, marta 1871. godine.

Brankica Milošević

Comments