Kada u vezi nastupi stvarnost, počinje teži, ali bolji deo ljubavi. Posle zaljubljenosti nastupa period gubljenja iluzija i razočaranja su neminovna, ali su otrežnjujuća. Tada može nastupiti borba za moć u vezi.

Shvatate da vam se neke stvari kod partnera ne sviđaju i da se njemu ne sviđaju neke stvari kod vas, a čak i kad se udružujete u naporima da bolje komunicirate i pronađete kompromise, dešavaće se sukobi i biće povređivanja. Normalno je da se svađate, ali ako se mnogo svađate i ako svako od vas nastoji da bude u pravu i ne uspevate da pronađete zajednički jezik, možda se ne radi o tome koliko ste različiti, već koliko ste slični – vaša zajednička slaba tačka je vaša snaga i među vama se odvija borba za moć.

Oboje ste navikli da budete dominantni, oboje ste snažni, drugi vas vide kao osobe od autoriteta i integriteta, ali vi volite što ste takvi i sviđa vam se što je vaš partner takav. I volite jedno drugo. Možda uopšte niste svesni zašto se sukobljavate, a možda ste već imali prilike da čujete kako neka bliska osoba komentariše da ste kao dva „jarca na brvnu“, da ste oboje tvrdoglavi i niko neće da popusti.

Počinjete da shvatate da drugi vide vašu borbu za moć i smatraju da ona nastaje zbog vaših karaktera – i da oboje treba malo da „spustite loptu“ i da se ponašate manje napadački i manje defanzivno.

Zašto se odvija borba za moć u vezi i kako da promenite dinamiku

Borba za moć i kontrola

U borbi za moć čak i najmanji nesporazum može da naraste u ozbiljnu stvar oko koje se oboje angažujete, sa frustrirajući osećanjem da ne uspevate da „isterate svoje“. Borba za moć može nastati iz potrebe za kontrolom – možda oboje pokušavate da kontrolišete jedno drugo, možda ste oboje jake i odlučne ličnosti koje odbijaju kompromis.

Nekako ipak morate da shvatite i prihvatite da se zdrav i funkcionalan odnos često svodi na kompromis i da možda nikada neće biti (ili će biti vrlo retko) baš onako kako vi želite. Ako ne uspevate da napravite kompromise u bitnim i vitalnim stvarima, vaša borba za moć može prerasti u sudar Titana, a to nije dobro ni za jednu stranu. U vezi ne treba da bude pobede, niti poraza, jer to nisu sastojci zdrave veze.

Pročitajte i ovo: Razvijte svesnu vezu i bezuslovnu ljubav – na ove načine

Znaci borbe za moć

Borba za moć može biti suptilna i maskirana, ali u suštini se odlikuje međusobnim kritikovanjem i prebacivanjem – i to vrlo često, kao da jedno drugo stalno držite na oku i hvatate u greškama. Ogleda se i tome što ste prestali da radite neke posebne stvari jedno za drugo, čini se da nikada ne rešavate sukobe i nesuglasice i počinjete da se osećate kao da ste već sami (i da razmišljate da bi vam bolje bilo da jeste).

Takođe, stvari mogu biti i drugačije izražene – svi navedeni znaci mogu izostati i borba za moć može poprimiti oblik preterane brige i odgovornosti, ili se izraziti na pasivno-agresivan ili neki drugi način koji je karakterističan za vas i vašu vezu.

U izvesnoj meri, borba za moć može biti podsticajna i ostati u okviru zdrave dinamike odnosa, sve dok je ona vid igre i podstreka, a dok prestaje kada stvari postanu ozbiljne i kada je potrebno staviti partnera na prvo mesto, ili napraviti kompromis.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели H A N N A S C H Ö N B E R G (@hannaschonberg)

 

Kako da prevaziđete tu dinamiku

Potrebno je da promenite takmičarsku perspektivu i da svoju energiju preusmerite sa „pobeđivanja“ partnera na učenje o sebi. Uglavnom se borba za moć u vezi može prevazići osvešćivanjem ove dinamike i negovanjem svesne komunikacije. To nije lako i može vam biti potrebna pomoć stručnjaka ili savetnika za komunikaciju, ali postoje neke stvari koje možete odmah da uradite.

Razmotrite razlike u ličnosti – na kom terenu se najčešće sukobljavate i koji faktori utiču na to. Nastojanje da ovo razumete, može vam pomoći da dođete do rešenja, kada se pojave neslaganja.

Razgovarajte o tome šta iz vaše prošlosti doprinosi sukobu (možda je neko dete razvedenih roditelja, plaši se napuštanja, ili je takav model odnosa usvojio od svojih roditelja).

Nastojte da više slušate, a manje govorite. I praktikujte opraštanje. Uvek će biti stvari oko kojih se ne slažete, ali to ne mora da okonča vašu vezu. Možete se složiti da se ne slažete, oprostiti i nastaviti dalje.

Posmatrajte zdrave odnose i učite od drugih, koji se uspešno nose sa konfliktnim situacijama. Jasno i često komunicirajte o svojim potrebama. Iznesite ono što vam smeta, jer potiskivanja može samo dovesti do burnijih eksplozija.

Radite na zajedničkom postavljanju ciljeva – kako vidite svoju vezu u budućnosti i šta želite da postignete zajedno? Stvorite sopstvena osnovna pravila, kako biste bolje podelili odgovornosti – ovo važi za svaki tim, a emocioanlna veza nije izuzetak.

Činjenica da oboje želite da budete na istoj strani, da se razvijate zajedno i da budete jedno drugom podrška i podsticaj, snaga je koju možete iskoristiti da popravite svoj odnos, fokusirate se na udruživanje u rešavanju problema, umesto da rasipate energiju boreći se jedno protiv drugog i stvorite harmoničniju atmosferu u vezi.

Pročitajte i ovo: Saveti stručnjaka koje svi parovi treba da praktikuju

Naslovna fotografija: instagram.com/hannaschonberg

Brankica Milošević

 

Comments