Sigurni smo da i vi, kao i većina ljudi, na samom kraju kupanja nanosite regenerator za kosu. I dok obično čekamo da izvesni period odstoji na glavi kako bi izvršio svoju magiju, najčešće za to vreme uklanjamo dlačice ili ispiramo sapunicu sa tela. Iako zvuči kao sasvim normalan deo nege, istina je zapravo drugačija i na ovaj način činite više štete nego koristi.

U viralnom TikTok videu, dermatološkinja Lindsey Zubritsky nam je otkrila koja je to najčešća greška tokom kupanja koju mnogi od nas prave, ne znajući da tako štete svojoj koži i izazivaju pojavu bubuljica na grudima i leđima. Verovali ili ne, reč je o nepravilnom postupku nanošenja proizvoda.

Najčešća greška tokom kupanja koja izaziva pojavu bubuljica

Mnoge dame prave pogrešan korak kada peru kosu: prvo stavljaju regenerator, zatim skupljaju kosu u jedan rep ili punđu, i tek na kraju je ispiraju. Ovo je nepravilna metoda, ističu stručnjaci.

Razlog zašto je ovaj način kupanja štetan se krije u regeneratoru koji se najčešće zadržava na grudima leđima ili zadnjoj loži. Ukoliko se kasnije ne ispere vodom i sapunom, dolazi do zatvaranja pora i pojave bubuljica.

Regenerator može da izazove burne reakcije

Regeneratori imaju kremastu, masnu strukturu, zbog čega je teško da proizvod potpuno uklonite sa kože. Ukoliko ga detaljno ne isperete vodom, regenerator može da izazove burne reakcije kada dođu u kontakt sa kožom na leđima ili na drugim područjima koja su podložna stvaranju akni.

Kako doktori objašnjavaju, proizvodi koji imaju za cilj da učine našu kosu zdravom, sjajnom i mekom na dodir, zapravo mogu biti problematični zato što stvaraju barijeru na površini kože i začepljuju pore, sprečavaju lučenje znoja i sebuma, kao i uklanjanje mrtvih ćelija sa naše kože. Kada se prljavština nakupi, vrlo lako može doći do razvoja bakterija, te se na koži mogu pojaviti kožne infekcije, ciste i lezije.

Pravilna metoda kupanja

Dermatolozi napominju da je apsolutno vaš izbor kako ćete se kupati, ali bi ispiranje tela trebalo da bude poslednji korak. Ukoliko želite da imate blistavu kožu, te da sprečite pojavu nečistoća, dr Zubritsky predlaže da primenite ovaj pristup. Kupanje započnite pranjem gornjeg dela tela. Najbolje bi bilo da prvo operete kosu, nanesete šampon i balzam, a zatim dobro isperete. Sledeći korak je sapunjanje nogu, zadnje lože i leđa.

Sredstva za osetljivu kožu

Savet lekara je da upotrebljavate sredstva za osetljivu kožu, koja nisu mnogo agresivna. U slučaju da ste skloni aknama, bilo bi dobro da razmislite o upotrebi preparata koja sadrže sastojke koji su namenjeni koži sklonoj bubuljicama, kao što je benzoil peroksid. Upravo sapuni i kupke koje sadrže ovo jedinjenje su se pokazali kao idealan tretman za tretiranje akni jer umanjuje pojavu mitisera i gnojnih čepića.

Sredstva za problem sa aknama

Benzoil peroksid ima protivupalno i antibakterijsko dejstvo, a najbolje bi bilo da odaberete koncentraciju od 2,5 do 10 odsto koja je dostupna u većini lokalnih apoteka. Pranje tela benzoil peroksidom najbolje deluje ako se nanese na kožu jedan do tri minuta pre ispiranja.

Dobro je znati da. ukoliko vaš šampon ili balzam sadrži sastojke kao što su natrijum lauril sulfat, kokosovo ili arganovo ulje, takođe može doći do začepljenja pora. Ako redovno imate akne na telu, potražite šampon i balzam koji ne sadrži ove sastojke.

U slučaju da imate dugu kosu koja vam redovno dolazi u kontakt s leđima, moguće je da vam se upravo zbog toga pojavljuju bubuljice na gornjem delu leđa i u predelu ramena. Kao što pretpostavljate, proizvodi za oblikovanje kose sadrže mnogo različitih hemikalija koje kod osetljivih ljudi, vrlo lako začepljuju pore kada dođu u kontakt sa kožom.

Pročitajte i ovo: Akne ne moraju definisati vaš život, a mi vam predstavljamo način da se sa njima izborite

Naslovna fotografija: busbeestyle.com

Kristina Page

Comments