Akinola Davies Jr.

Nekada davno postojale su velike sile koje su kolonozivale i potčinjene kolonije. To je nešto što smo svi učili i što čini istoriju naše planete Zemlje. Međutim, šta se dešava danas? Da li su danas uočljive posledice kolonijalizacije i da li je zaboravljena istorija kolonizovanih zemalja? Kada bi svaka zajednica znala dovoljno o svojoj istoriji postojalo bi manje prostora za ljutnju i potrebu dokazivanja, stav je koji zauzima autor dela “Black to life”. Kako je i on sam ceo svoj život učio istoriju upravo iz te kolonijalne perspektive, svoje delo stvarao je sa drugačije tačke gledišta. U saradnji sa televizijom BBC, sa željom da se deficit koji Afroamerikanci imaju u svojoj kulturi smanji, napravio je delo koje prikazuje njihovu kulturu, serijal kao jednu vrstu istorijske lekcije i prikaza kulturnog nasleđa.

Hvala mu na idealnoj prilici da se više informišemo o njihovoj kulturi na jedan zanimljiv način, sada kada se sve više približavamo Black History mesecu.

Caleb Femi

Mnogi bi rekli, a nažalost moram priznati da sam do nedavno i ja bila jedna od njih, da su poezija i milenijalci dva različita sveta, za čije sudaranje postoje izuzetno male šanse. Na svu sreću stiže dokaz da grešimo, da ja grešim. Koji je najbolji način danas naterati mlade da zavole umetnost, da se informišu o svom istinskom licu okruženja, ako ne kroz rime? Spoj momka sa ulice, sa poezijom i rimom, dovode do “And they knew light” kratkometražnog filma koji prikazuje način života mladih Afroamerikanaca.

Naslovna fotografija: instagram.com/newcontemps

Teodora Ristovski

Comments