HPV vakcina koja bi trebalo da spreči nastanak raka grlića materice postoji. Koliko je ona efikasna i, još važnije, koliko je bezbedna?
Dokazano je da su tipovi virusa 16 i 18 odgovoroni za oko 75% svih slučajeva raka grlića materice i značajan procenat drugih tipova malignih bolesti. Vakcinacijom se sprečava infekcija ovim tipovima virusa i samim tim nastanak njima prouzrokovanim bolestima.
Pre odobrenja za upotrebu, bezbednost i efikasnost HPV vakcine ispitana je višegodišnjim naučnim kliničkim studijama koje su obuhvatile preko 30.000 žena.
Bezbednost primene HPV vakcine, kao i drugih vakcina i lekova, se svakodnevno prati od strane institucija kao što su Svetska zdravstvena organizacija, Evropska komisija za kontrolu bolesti, američki Centar za kontrolu bolesti i drugi, čiji je zajednički stav da je HPV vakcina bezbedna za primenu.
Do danas je u svetu primenjeno više od 104 miliona doza.
Preporučuje se da vakcinu treba da prime devojčice, ali i dečaci od 9 do 14 godina. Kako ona deluje?
HPV vakcina se preporučuje devjčicama uzrasta 9 do 14 godina kako bi organizam imao vremena da razvije imuni odgovor pre stupanja u seksualne odnose.
Preporuka Evropskog centra za kontrolu bolesti je da se u HPV vakcinaciju uključe i dečaci, jer su oni pre svega prenosioci virusa, a vakcinacijom mogu da se zaštite od dobijanja genitalnih kondiloma, raka grla, raka penisa i anusa, koji takođe mogu nastati usled infekcija HPV.
Koji neželjeni efekti bi mogli da se jave nakon vakcinisanja?
Dosadašnja upotreba vakcine protiv HPV virusa nije pokazala značajnije neželjene efekte.
Nuspojave poput vrtoglavice, mučnine, glavobolje, temperature i reakcije na mestu uboda zabeležene su kod 0.1 odsto vakcinisanih, ali te pojave i ne moraju biti dovedene u vezu sa samom vakcinom.
Koliko je u ovom trenutku rasprostranjena HPV vakcina? Možemo li da očekujemo obavezno vakcinisanje i kada?
Vakcina je registrovana je u više od 127 zemalja sveta.
U Evropi, na osnovu proporuka Evropskog centra za kontrolu bolesti, do sada je 26 država uvelo i finansira HPV vakcinaciju.
U zemljama našeg regiona, programi vakcinacije su uvedeni u Sloveniji, Hrvatskoj, Makedoniji, Mađarskoj, Rumuniji i Bugarskoj.
Ministarstvo zdravlja Srbije rak grlića materice prepoznaje kao ozbiljan zdravstveni problem tako da se, osim programa skrininga koji je u toku, priprema i prevencija putem vakcinacije. HPV vakcina će se u novom imunizacionom kalendaru će naći kao preporučena vakcina.
Očekuje se da uskoro u našu zemlju stigne 2.000 besplatnih doza vakcina protiv HPV-a. Te vakcine će se preporučivati roditeljima za vakcinaciju dece, ne kao obavezan već dobrovoljan vid imunizacije.
Zapratite svoj omiljeni magazin na Youtubeu, Instagramu, Facebooku, Twitteru i pridružite nam se na Viber Public Chatu!
Fotografije: Privatna arhiva, www.fashioneditorials.com, www.wolfcubchronicles.com
Ivana Tomić