Ako se borite sa sobom – ne možete pobediti, ali šta da radite kad iskusite unutrašnji sukob – to je ono kada imate dve suprotstavljene želje ili potrebe, u isto vreme. Biti u unutrašnjem sukobu je jedna od najstresnijih stvari u životu i mnogo je teže od spoljašnjih sukoba, jer, boreći se sa sobom, sabotiramo sebe, odugovlačimo, aktiviramo sve moguće nesvesne obrasce i mehanizme da nekako isplivamo iz kontradiktornosti, ili da je nekako potisnemo. Kao da ne postoji dobar način da rešite unutrašnji konflikt, jer svakako ste na gubitku. I to zna da traje i traje. Psihologija poznaje osam glavnih unutrašnjih konflikta.

Moralni

Kada imate kontradiktorna uverenja o etičkom ponašanju, to izaziva moralni sukob – teško možete razlučiti dobro od lošeg, odnosno, jedno loše delo može imati dobre posledice i obrnuto. U moralnom sukobu ste uvek kada ste svesni da činite nešto „loše“ (lažete, prećutkujete, kradete) zarad većeg dobra, koje iz toga proizilazi. Sa koje god strane da pogledate, osećate se loše.

Seksualni

Suprotna uverenja i želje kada je u pitanju seksualnost. Osećanje krivice zbog sopstvene seksualnosti, dok istovremeno osećate da imate potpuno pravo da svoje seksualno biće izrazite na autentičan način.

Religiozni

Verski konflikt imate kada ono što se dešava u svetu ne možete da pomirite sa vrednostima onoga u šta verujete, odnosno, religije kojoj pripadate. To takođe može biti sukob naučnih dokaza i zdravog razuma i mistike.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by FLWHRS (@flwhrs)

Politički

Kao i kod verskog konflikta, politički vam donosi sukob ličnih vrednosti sa vrednostima partije kojoj pripadate, odnosno, političkim uverenjima koje imate.

Ljubav

Ovo je aspekt u kome ljudi najčešće doživljavaju unutrašnje sukobe – vezanost za drugu osobu može provocirati i druge lične konflikte, osim onih koji se tiču osećanja. Odnosno, zbog osećanja prema nekoj osobi, možete doživeti i moralni, politički, religiozni, seksualni i sve ostale lične konflikte. Da li ćete zbog nekog drugog žrtvovati deo sebe, ili ćete ostvariti svoja autentična uverenja i vrednosti i povrediti drugu osobu? Svakako ste iskusili koliko možete biti besni na nekog do koga vam je stalo najviše na svetu. Eto slike pakla u duši!

Slika o sebi

Konflikt predstave o sebi nastaje kada se ponašamo na način koji nije u skladu sa onim što verujemo da jesmo, kada nismo autentični i glazurom prihvatljivog ponašanja prikrivamo svoja prava osećanja, zarad konvencionalnih razloga. Takođe, možete želeti da verujete da ste dovoljno dobri takvi kakvi ste, a mrzeti svoje mane i slabosti.

Međuljudski sukob

To nije spoljašnji sukob, iako tako deluje – to je konflikt koji nastaje kada se osećamo prinuđeno da se ponašamo na način koji nije u skladu sa našim vrednostima i osećanjima, da bismo održali međuljudske odnose.

Egzistencijalni konflikt

Kada doživljavamo egzistencijalnu krizu osećamo se rastrzano i zbunjeno povodom velikih pitanja u životu – možemo verovati da je život uživanje u svakom danu, a ipak osećati obavezu da se pripremimo za budućnost i da planiramo i postavljamo ciljeve. Evo nekih od glavnih razloga zašto razvijamo unutrašnje sukobe…

Comments