Koliko puta se dogodilo da vaš partner dođe nervozan sa posla i da tu svoju frustraciju prebaci na vas? Uopšte nije neobično da se parovi posvađaju, ali ne zato što su ljuti jedno na drugo, već zato što u sebi trpe neprijatnosti na radnom mestu, pa se oslobode tek kada dođu kući.

Primećujete da je on neraspoložen, ali ne znate šta tačno možete da uradite. Dajemo nekoliko predloga kako da podržite partnera i pomognete mu da pređe preko svog nezadovoljstva.

Pitajte ga šta mu je potrebno

Svakome od nas su potrebne drugačije stvari kada se ne oseća dobro – nekome je potreban savet, nekome samo da ga neko sasluša i zagrli. Postoje razni načini na koje možete da nekome pružite podršku. I vi ne možete napamet znati šta je drugoj osobi potrebno dok je ne pitate.

Dakle, nemojte ništa pretpostavljati i misliti da se stvari podrazumevaju, jer tako možete dodatno pogoršati situaciju. Potrebno je da naučite koji vam međusobni načini podrške najviše odgovaraju.

Pročitajte i ovo: Zašto je samopoštovanje ključno za sreću u ljubavi

Promenite rutinu

Razgovori o poslu i priča o svemu negativnom što se prethodno dogodilo, postaju uobičajena i svakodnevna tema kada se parovi vrate sa posla. U redu je da pričate o poslu i onome što vas nervira, ali potrudite se da barem povremeno isplanirate vreme i posvetite se opuštanju. Odgledajte zajedno neki film i skuvajte omiljeno jelo, idite na bazen, pa čak i obična šetnja može pomoći da se rešite svojih frustracija i da se osetite bolje.

Promenite tok razgovora

Naravno, svima nama je ponekad potrebno da se žalimo na šefove i kolege, sasvim je normalno da nosimo frustraciju sa sobom i da smo nečim nezadovoljni. U redu je da se to događa povremeno, ali ako je žaljenje postalo deo svakodnevice – to može značiti da vas posao ne čini srećnim.

Nemojte zanemariti to koliki uticaj posao ima na mentalno zdravlje, pa i na fizičko. Zato je sasvim normalno da se zabrinete za partnera ukoliko je toliko nezadovoljan. Onda je vreme da promenite tok razgovora i razmišljate o eventualnim rešenjima, kao što su odlazak na psihoterapiju, promena posla, razgovor sa nadređenima.

Svakako, psihoterapija jeste pravi korak za nošenje sa nezadovoljstvom na poslu jer će partner tako naučiti da kanališe svoje emocije i da ga negativne stvari ne pogađaju u toj meri. Radom na sebi će izgraditi rezilijentnost, jer mnogi poslovi od nas zahtevaju da ojačamo, naročito ako je u pitanju rad sa ljudima.

Iskažite svoju brigu

Vaš partner možda nije ni svestan u koliko je lošem stanju i koliko je svakodnevno nezadovoljan. Nemojte biti grubi, krenite sa mesta ljubavi i razumevanja i pokažite da vas njegovo ponašanje brine. Partner je možda stalno umoran zato što previše radi, nema vremena za sebe i nema vremena za vezu. To može biti ok ako je u pitanju samo faza, ali ako je uvek tako, to već može negativno uticati i na vas.

Pročitajte i ovo: Šta da radite kad privlačnost nestane

Nemojte mu to prebacivati, nego mu objasnite kako vidite stvari i da se plašite za njega. Najbitnije od svega jeste da o svemu pričate mirno i da dobro iskomunicirate kako se osećate i date partneru prostora da i on priča o svojim brigama.

Na kraju krajeva, vi ne možete pomoći vašem partneru ako vam on to ne dozvoli i ako ne želi sa vama da podeli šta se nalazi ispod te frustracije. Da bi nam drugi pomogli, uvek najpre moramo da pomognemo sami sebi. Na vama je da ponudite pomoć, ali ne možete nekoga terati da se otvori i promeni ako to ne želi. Zato, koliko god želeli da pomognete, morate poštovati tuđe granice. Ukoliko to ne učinite, vaš razdor će postati još dublji i može biti tlo za stvaranje još većih sukoba.

Naslovna fotografija: instagram.com/authenticlovemag

Jovana Petković

Comments