Maslačak nije samo lep cvet, on i nudi mnoštvo prednosti u nezi i zdravlju. Ekstrakt maslačka se dobija iz cveta i koristi se u proizvodima za negu kože. Ekstrakt se može pripremiti od lista, cveta ili korena maslačka. Ovaj sastojak postaje sve popularniji u beauty svetu. Sa sve većim interesovanjem za proizvode sa prirodnim sastojcima i ekstraktima na bazi biljaka, maslačak se sve više uključuje u proizvode za negu kože zbog svojih antioksidativnih, antiinflamatornih i antibakterijskih efekata.

Šta je maslačak?

Maslačak, poznat i kao Tarakacum Officinale, uobičajen je cvet koji je odličan za negu kože zbog svojih lekovitih i umirujućih svojstava. Poznato je da maslačak ima antibakterijska svojstva i takođe je bogat vitaminima A, C, E i K, kao i antioksidansima koji štite kožu od oštećenja slobodnih radikala. Takođe, uključen je u negu kože zbog svoje antiinflamatorne koristi.

dandelion 1417297 1280 3 Maslačak je odličan sastojak za negu kože   ovo su njegove prednosti

Maslačak i prednosti za negu kože

Ekstrakti maslačka su cenjeni zbog svojih antiinflamatornih, antioksidativnih i antikancerogenih svojstava, kao što smo napomenuli. Vekovima su mnogi verovali i koristili ga u medicini za pomoć u lečenju bolesti kao što su rak, hepatitis i bolesti organa za varenje. Ovo su neke od prednosti maslačka za kožu:

Deluje kao antioksidant – može da zaštiti kožu od oksidativnog stresa, sprečavajući znake starenja u tom procesu. Može da deluje protiv starenja jer štiti od oštećenja slobodnih radikala i može pomoći u smanjenju pojave finih linija i bora.

Ima antiinflamatorno i antibakterijsko dejstvo – kao rezultat toga, može pomoći osobama koje imaju kožu sklonu aknama.

Štiti od UVB oštećenja – U naučnim studijama je dokazano da ekstrakt lista i cveta maslačka pomaže da se zaštite ljudski dermalni fibroblasti od oštećenja UVB zračenja i ćelijskog starenja. Ova aktivnost se može pripisati supresiji formiranja reaktivnih vrsta kiseonika i smanjenju aktivnosti matriksnih metaloproteinaza koje, kada su aktivne, doprinose starenju kože i kanceru.

Pročitajte i: Koža oko očiju – saveti za pravilnu negu

Dobro funkcioniše sa drugim sastojcima – Zbog svojih antiinflamatornih i antioksidativnih svojstava, može se dobro upariti sa drugim sastojcima koji se koriste na koži.

Hidrira – Maslačak pomaže u hidrataciji kože jer je bogat različitim mineralima i vitaminima.

Neželjeni efekti maslačka

Mnogi ga mogu smatrati iritantnim, dok drugi mogu da imaju alergiju od maslačka koja se pojavljuje na koži. Potencijalno se mogu razviti crvene, ljuskave mrlje ili one koje svrbe. Pored toga, alergijske reakcije se mogu javiti kod osoba koje su takođe alergične na ambroziju, hrizanteme, neven ili belu radu.

Međutim, ako imate alergiju na maslačak, najbolje je da budete oprezni i izbegavate sastojak u nezi kože jer može izazvati reakciju. Oni sa osetljivom kožom možda žele da testiraju proizvode koji sadrže maslačak pre nego što ih nanesu na celo lice.

dandelion 54314 1280 1 Maslačak je odličan sastojak za negu kože   ovo su njegove prednosti

Kako se koristi maslačak za negu kože?

Ekstrakt maslačka se može dodati u serume, kreme, losione ili bilo koji proizvod za negu kože koji ima za cilj da zaštiti kožu od slobodnih radikala i upala. Često je uparen sa drugim antioksidansima jer dobro funkcioniše sa njima u proizvodima kao što su hidratantne kreme i kreme za sunčanje.

Maslačak je bezbedan za svakodnevnu upotrebu, a najbolji način upotrebe varira u zavisnosti od vrste proizvoda. Zavisi od toga u kojoj vrsti proizvoda za negu kože se maslačak nalazi. Ako je u pitanju serum, nanesite ga nakon čišćenja. Ako je krema, može doći kasnije u rutini nege kože. Generalno, proizvode bi trebalo nanositi od najlakših do najtežih ili najaktivnijih do manje aktivnih, ako su teksture slične.

Da li je maslačak dobar za suvu kožu?

Jeste. Maslačak može pomoći u hidrataciji kože jer je bogat različitim mineralima i vitaminima koji neguju kožu.

Pročitajte još i: Ako mislite da imate oštećenu kožu, evo šta bi trebalo da znate

Naslovna fotografija: Pixabay/Alexandr Ivanov

Marija Gavrilović

Comments