U Dalijevoj spavaćoj sobi centralni eksponat je krevet koji je umetnik sam dizajnirao i u kome je spavao poslednjih godina života. U ovakvom krevetu niko ne bi mogao da sanja neke obične snove, a Dalijevi su svakako oduvek bili toliko upečatljivi da je morao da ih prenese na platno, da im da oblik i materijalizuje ih.
Sam pravac – nadrealizam – nastao je iz namere da se iznesu slike iz podsvesnog i iz snova, da se postave iznad realnosti sa kojom komuniciraju na specifičan način. Teorije o snovima i podsvesti odigrale su ključnu ulogu u Dalijevom slikarstvu, nakon što je upoznao Sigmunda Frojda, tvorca psihoanalize. Među Dalijeva najpoznatija i najupečatljivija dela svakako spadaju pljosnati cureći satovi, odnosno, slika Postojanost pamćenja i Iskušenje Svetog Antonija na kojoj svetac pokušava da se odbrani od prikaza slonova i konja monsturozno izduženih nogu.
Priča o odnosu Dalija i Gale zaslužuje sopstveni muzej, ali je neraskidiv deo Dalijevog života i stvaranja. Gala je bila njegova supruga, ljubavnica, prijateljica, saučesnica i stalna inspiracija i omiljeni model, ovekovečen na brojnim slikama.
Pročitajte još i ovo:
Muzeji koje treba da posetiš: Muzej voštanih figura madam Tiso
Muzeji koje treba da posetiš: Ermitaž
Svetski muzeji koje treba da posetiš: Luvr
Zapratite svoj omiljeni magazin na Youtubeu, Instagramu, Facebooku, Twitteru i pridružite nam se na Viber Public Chatu.
Izvor fotografija: www.pinterest.com
Brankica Milošević