Ako se stalno borite sa aknama i bubuljicama, znate koliko to mentalno iscrpljuje. Vaše lice često ume da bude bolno, upaljeno i osetljivo, što vam otežava i šminkanje i svakodnevno funkcionisanje. Jednostavno, potrebna vam je nega za čišćenje kože koja će zapravo doneti rezultate.

Ponekad stalni problemi s kožom mogu dovesti do očajničkih mera, pa ako ste probali sve, od zamene proizvoda za negu kože, vođenja dnevnika hrane do domaćih maski za lice i sličnih metoda – a izgleda kao da ništa ne funkcioniše, imamo nekoliko saveta, koji će vam pomoći da smanjite mitesere, bele tačke i bolne bubuljice na licu.

Nega za čišćenje kože

Smanjite broj skincare proizvoda

Stalni problemi sa kožom, uz pritisak društvenih mreža da izgledamo savršeno, mogu da dovedu do prekomplikovane rutine nege kože. Najbolji režim je onaj koji je dosledan i koji se bavi specifičnim problemima. Da biste videli najveću korist od proizvoda, najbolje je voditi određenu rutinu tokom ciklusa od najmanje 6 do 8 nedelja. Dakle, pokušajte da budete strpljivi sa rutinom koja ne uključuje upotrebu previše proizvoda odjednom.

Dvostruko čišćenje lica pre spavanja

Bez obzira na to koliko je sati ili koliko pića ste popili, uvek očistite lice pre spavanja. Onda, uradite to ponovo. Temeljno čišćenje kože trebalo bi da bude vaš glavni prioritet. Prvo čišćenje će ukloniti površinsku šminku, naslage proizvoda i svakodnevnu prljavštinu, dok će drugo očistiti samu kožu. Prvo koristite sredstvo za čišćenje na bazi ulja. Za drugo čišćenje, koristite formulu koja sadrži salicilnu kiselinu jer je odlična za kožu sklonu buduljicama.

Ojačajte kožnu barijeru

Dobra kožna barijera je tajna čiste kože. Taj spoljni sloj je važan jer služi kao prva linija odbrane od agresora iz okoline, kao što su zagađenje, klice i iritanti, dok takođe sprečava gubitak vlage sa kože. Koža sa poremećenom barijerom može biti dehidrirana i ljuskava, kao i crvena i iritirana. Takođe, može biti sklonija buduljicama i dermatitisu. Za održavanje zdrave barijere kože, koristite hidratantne proizvode koji sadrže ceramide, glicerin i hijaluronsku kiselinu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @clean.aesthetic_

Očistite mobilni telefon

Primetili ste porast bubuljica na obrazima? To može biti povezano sa vašim mobilnim telefonom. Na našim ekranima se mogu nakupiti prljavština, šminka i ulje. I svaki put kada podignemo taj ekran i držimo ga uz lice, ponovo nanosimo te klice na našu kožu, što može dovesti do začepljenih pora. Redovno čistite ekran antibakterijskom maramicom da biste se rešili mikroba.

Očistite četkice za šminku

Još jedno leglo bakterija? Četke za šminku. Prašina, prljavština, ulje, zaostala šminka i mrtve ćelije kože mogu se akumulirati na četkicama – zbog čega je toliko važno da ih redovno čistite. Svakodnevno ih brišite maramicom za šminku, a zatim ih operite sapunom jednom nedeljno.

Probajte vitamin C

Vitamin C je dobro istražen i klinički dokazan moćni antioksidans sa izuzetnim rezultatima u ukupnom zdravlju kože. Ne samo da može pomoći u smanjenju oksidativnog oštećenja i stimulisati sintezu kolagena, već može stvoriti i jasniji ton kože, smanjenjem pigmentacije.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @clean.aesthetic_

Promenite navike

Ishrana, okruženje i emocionalno blagostanje utiču na vašu kožu. Morate da razmislite o tome kako da prilagodite ove faktore kako biste svojoj koži dali najbolje šanse da bude čista. Unošenje mnogo tečnosti, redovno vežbanje da biste povećali protok krvi, dobro izbalansirana ishrana bogata zdravim uljima kao što su omega-3 i vitamini i minerali, mogu igrati važnu ulogu i pomoći vam da izbegnete dehidrataciju i suvoću kože.

Potražite profesionalnu pomoć

Fleke, bubuljice, mitiseri i bele tačke mogu biti povezane sa nekoliko kožnih problema, kao što su akne, rozacea, perioralni dermatitis, bakterijski folikulitis, gljivični folikulitis… Da biste identifikovali uzrok i najbolji način lečenja, dobra je ideja da se konsultujete sa dermatologom. Opšte pravilo je da, ako ste probali tretmane bez recepta duže od 10 nedelja i nije bilo nikakve razlike, verovatno će vam biti potreban medicinski tretman da biste rešili problem.

Pročitajte i ovo: Ako koža svrbi od skincare proizvoda, da li to znači da proizvod funkcioniše?

Naslovna fotografija: instagram.com/phoebejtonkin

Božica Luković

Comments