Stručnjaci objašnjavaju lečenje, uzroke i prevenciju suvih stopala, a posle ovih saveta pozdravićete se sa ispucalim petama! Nakon što zanemarujemo naša stopala tokom cele zime, uglavnom želimo brzo rešenje za pukotine na petama i suva stopala kad dođe leto.

Ipak, naše noge čine mnogo za nas, pa najmanje što možemo da uradimo je da im pružamo adekvatnu negu hidratantnom kremom. Pukotine na petama nisu razlog za sramotu i manjak samopouzdanja. Nije nesvakidašnje da imamo izrazito suvu kožu na stopalima koja puca na peti i peruta se na ostalim mestima poput prstiju. Zapravo, gotovo svi ih imamo ili smo ih barem u jednom trenutku imali.

Bez odgovarajućih tretmana, nikome od nas koža na petama nije glatka poput svile. E sad, iako nam pukotine na petama ne oduzimaju san, složićemo se da nisu najbolji dodatak uz letnje sandale ili bilo koju obuću koja otkriva pete, kao ni uz letnji dizajn noktiju – a da ne spominjemo da mogu biti i prilično bolne.

Kada su pukotine na petama najgore?

Šta uzrokuje suva stopala i upadljive pukotine na petama? Mnogi će kao glavnog krivca navesti opsesivno posvećivanje pažnje koži lica, ali kada je u pitanju ostatak tela, često ga ostavljamo da se isuši poput Sahare. Međutim, nije iznenađujuće da i naša stopala vape za hidratacijom. Nedostatak hidriranosti u ovoj regiji može biti posledica različitih faktora, uključujući vremenske uslove, grejanje u zatvorenom prostoru, kao i nivo fizičke aktivnosti i obuću koju nosimo.

Često, kada pomislimo na suvu kožu, mislimo na zimsko vreme i hladan vazduh, uz veliku razliku između temperature spolja i u zatvorenom prostoru. Ovakve varijacije stavljaju našu kožu u iskušenje, ali uprkos tome, kada su u pitanju stopala, letnja sezona je najgora. Prelazak na nošenje sandala može biti iznenađenje za naše telo s obzirom na povećanu cirkulaciju vazduha oko naših stopala koja dovodi do isušivanja kože. Naše aktivnosti tokom leta takođe doprinose suvoći. Provođenje vremena na plaži i bos hod mogu uticati na našu kožu istovremeno pozitivno i negativno, čineći je glađom, ali i podložnijom suvoći.

Ko je najpodložniji suvim i ispucalim petama? Ako imate suvu kožu lica, kose ili noktiju, žao nam je reći da su verovatno i vaše pete podložnije suvoći. Da biste je sprečili, ključno je da nakon tuširanja redovno nanosite hidratantnu kremu ili serum, kako biste kožu održali mekom.

Kako sprečiti pucanje peta? Odgovor je prilično jednostavan: pružite svojim nogama istu negu kao i svom licu. Dobro, ne baš istu, ne da radite deset koraka nege na nogama. Ali, minimalno, hidrirajte ih nekoliko puta nedeljno. Međutim, ukoliko su pukotine ozbiljne, lagani sloj kreme verovatno neće biti dovoljan. Dakle, ako želite da znate šta uzrokuje suvoću i pitate se kako izlečiti pukotine na stopalima “preko noći”, na pravom ste mestu.

Ovde je naš vodič koji se bavi svom problematikom koja uključuje suva stopala i pukotine na petama. Ne moramo ni da ističemo da je sada pravo vreme da izvadite svoje najbolje hidratantne kreme!

Redovno hidrirajte

Da biste ih održali u dobrom stanju, preporučujemo nanošenje kreme za stopala ujutru i uveče. Možete ciljati delove koji su naročito suvi, poput peta. Ovaj tretman će učiniti da vaša koža stopala ostane dobro hidrirana, obezbeđujući njihovo celokupno zdravlje. Barem jednom dnevno koristite kvalitetnu hidratantnu kremu koja sadrži ureu, koja je blagi hemijski omekšivač kože i odlično rešenje ukoliko vam je potrebna brza hidratacija.

Uklonite mrtvu kožu

Nežno uklanjanje mrtvih ćelija kože ključno je za sprečavanje njenog pucanja. Koristite turpiju za stopala da nežno uklonite staru, mrtvu kožu, ali budite oprezni da ne otkidate zdravu kožu, koja se nalazi ispod.

Redovno radite pedikir

Pedikir kod obučenog stručnjaka sa iskustvom tretiranja ispucalih stopala može biti od pomoći u održavanju glatkog izgleda peta. Redovni tretmani koji su unapred zakazani znače da će vaša stopala retko kada doći do faze naročite suvoće i pucanja.

Koristite kremu za sunčanje na stopalima

Kada je u pitanju zaštita od sunca, područje koje skoro svi zaboravljamo su stopala. Koža na stopalima je naročito osetljiva i lako gori na suncu, posebno ako su veći deo godine bila prekrivena čarapama, unutar obuće. Naš topli savet za tople dane je: nanesite zaštitni faktor na stopala.

Isprobajte masku za piling stopala kod kuće

Sastojci poput glikolne kiseline i mlečne kiseline uklanjaju mrtve ćelije kože i otkrivaju glatku kožu koja se nalazi ispod, bez potrebe za grubim turpijanjem. Samo nemojte preterivati s ovim tretmanom. Takođe, možete kupiti gotove maske za piling stopala koje će obaviti svoju magiju dok sedite zavaljeni i čitate svoj omiljeni časopis.

Nekada kućna nega nije dovoljna

Uprkos trudu, nekada kućna nega naprosto nije dovoljna. Važno je da umete prepoznati kada je vreme da potražite profesionalnu pomoć i obratite se lekaru opšte prakse ili dermatologu. Ako imate bilo kakve nedoumice u vezi sa stanjem svojih stopala, svakako odmah posetite svog lekara, posebno ukoliko mislite da postoji mogućnost da vam je zdravlje ugroženo.

Pročitajte i ovo: Pedikir kod kuće – kako da vam nokti izgledaju kao da ste bili u salonu

Naslovna fotografija: pexels.com

Milica Nešić

Comments