Bred Pit (Brad Pitt) će zauvek biti samo lepotan, Džoni Dep (Johnny Depp) će biti Džek Sperou (Jack Sparrow), Leonardo Di Kaprio (Leonardo DiCaprio) će takođe biti Džek (Jack), ali onaj iz Titanika. Mnogi za Rajana Goslinga (Ryan Gosling) kažu da je “onaj mali iz Beležnice”. Ovom prilikom, pokušaćemo da ispravimo nepravdu nad izvanrednim mladim glumcem. Predstavljamo vam pet filmova mlade nade Holivuda.
“Preokret” (The Believer; 2001)
Samo godinu dana pošto se tek nekoliko minuta pojavio u filmu “Sećanje na titane” (Remember the Titans) dobio je glavnu ulogu u filmu “Preokret”. Rajan tumači mladog američkog Jevrejina koji, umesto da redovno posećuje sinagogu, nosi majice sa kukastim krstom i priklanja se nacističkoj, antisemitskoj ideologiji. Za ovu zahtevnu ulogu, Gosling je nominovan za brojne prestižne nagrade, a neke je i osvojio.
“Jedinstveni Leland” (The United States of Leland; 2003)
Godinu dana pre no što će ostati upamćen kao Noa (Noah) iz Beležnice, dobio je priliku da tumači ulogu povučenog mladića koji je u mirnom američkom kraju počinio ubistvo. Treba imati na umu da je Rajan tada imao samo dvadeset dve godine, ali da mu to nije ni najmanje smetalo da u potpunosti uđe u dušu izuzetno zahtevnog lika.
“Pukotina” (Fracture; 2007)
Samo četiri godine kasnije Gosling se našao rame uz rame sa jednim od najzvučnijih imena današnjice, Entonijem Hopkinsom (Anthony Hopkins). Rajan se našao u ulozi šarmantnog, na momente prepotentnog advokata koji dobija zadatak da osudi, uz odsustvo svakog dokaza, Teda (Entoni Hopkins) koji je ubio suprugu.
“Lars i prava devojka” (Lars and the Real Girl, 2007)
Gosling je verovatno morao da pocepa ličnost kako bi iste godine kad je tumačio lik u Pukotini mogao da igra Larsa, zatvorenog mladića koji odbija svaki dodir sa okolinom. Sve se menja kada Lars odluči da “nabavi” devojku. Pogledajte kakav je šok porodice i okoline bio kada je predstavio novu izabranicu, koja je zapravo gumena lutka.
“Tužna veza” (Blue Valentine, 2010)
Rajan se još jednom našao u ljubavnoj drami, uz nešto stariju koleginicu Mišel Vilijems (Michelle Williams). Film posvećen uzburkanim bračnim vodama napravljen je tako da ne znate na čiju stranu da stanete, iako je režiser ipak bio malo naklonjeniji Rajanovom liku. S jedne strane divan je i krasan, ali u tolikoj meri da vam se to smuči, dok je ona isuviše agresivna i često neizainteresovana. A sve je počelo tako romantično.
U 2011. godini Rajan je snimio još tri filma, koje morate pogledati. Jedan od njih, “Ta luda ljubav” (Crazy, Stupid, Love) možete videti u nekom od bioskopa. Filmove “Drive” i “The Ides of March” možete pogledati na internetu, ili, možda ako nam se sreća osmehne, na predstojećem FEST-u.
Tamara Biljman je individua čiji je život potraga. Potraga za savršenstvom koje se krije u umetnosti, jer jedino je umetnost zaista veća od života, zar ne? Samo ona može da zaustavi vreme. Ne podnosim nikakva ograničenja i s toga sam kao moto prisvojila rečenicu Tristana Care: ’’Jedini prihvatljivi sistem je taj da se sistematski ne sledi nijedan sistem.’’