U okviru ovogodišnjeg izdanja festivala Green fest, kao i Perwoll Fashion Week-a, Udruženje za održive inicijative (F.fm) i Centar za unapređenje životne sredine realizuju projekat Tekstilni otpad nije u modi, s idejom da skrenu pažnju na poguban uticaj tekstilnog otpada po eko-sistem, kao i nedostatak potrebnih regulativa za upravljanje ovom vrstom otpada u našoj zemlji.

Na Green Festu će se panel emitovati 28.10. u 18h na facebook stranici.

Ukoliko ukoliko nemate Facebook, panel možete pratiti putem ZOOM aplikacije, u tom slučaju potrebno je da se registrujete na sledećem sajtu.

Na Perwoll Fashion Week-u će se panel emitovati 02.11. u 17h na YouTube-u, Facebook-u i Instagramu, kao i na Nova S portalu.

Panel diskusija – Da li naša odeća uništava planetu?

Svi svakodnevno nosimo odeću, međutim, retko razmišljamo o posledicama koje odeća ima po našu životnu sredinu. Količina odeće kupljene u Srbiji iznosi 80.000 t godišnje, dok je često upitan njen kvalitet i sastav. Da bi odeća bila povoljna za kupce, a isplativa za proizvođače, pravi se od jeftinih materijala – pre svega plastike (poliester), i uglavnom ima kratak rok korišćenja. Takva odeća jednako šteti Planeti – kao, na primer, plastična boca ili kesa. Sistem brze mode plasira trendove iz nedelje u nedelju, podstičući nas da nabavljamo nove odevne “krpice” po jeftinijim cenama. A kako kupujemo, tako i bacamo. Smatra se da godišnje na deponije širom sveta bude bačeno 235 milijardi tona odeće.

Tokom panela razgovaraćemo o negativnim posledicama neadekvatnog upravljanja tekstilnim otpadom, od zagađenja voda mikroplastikom do uticaja na klimatske promene i upotrebu resursa. Takođe, ukazaćemo na ono šta možemo da uradimo kako bi stvari promenili na bolje i kako bi zdravlje nas i naše planete bilo u modi.

Teme koje će biti pokrenute tokom diskusije:

Koliko kupujemo odeću i kakav je njen kvalitet?

Da li sastav odeće šteti našem zdravlju i zdravlju životne sredine?

Koliko odeća ubrzava efekte klimatskih promena?

Odeća i resursi: Da li brza moda ima alternativu?


Učesnici panela:


prof. dr Miodrag Stojković – osnivač specijalne bolesti za lečenje steriliteta SPEBO Medical u Leskovcu i profesor humane genetike na fakultetu medicinskih nauka u Kragujevcu

Ivana Jovčić – Izvršna direktorka Centra za unapređenje životne sredine

prof. dr Vladimir Đurđević – klimatolog, vanredni profesor na grupi za meteorologiju Fizičkog fakulteta, Univerziteta u Beogradu


Moderatorke razgovora:


Dunja Jovanović i Marija Radaković, autorke F.fm podkasta o održivoj modi

FB i IG Da li naša odeća unistava Planetu 1 e1603707231536 Da li naša odeća uništava planetu? Uticaj brze mode na životnu sredinu i naše zdravlje
Comments