Koliko ste samo puta kada osvane 5. novembar postovali na Instagramu, rekli u sebi (ili nekome) “Remember, remember the fifth of november”, ili pak 4. maja rekli “May the forth be with you”? Sigurno više nego što možete da nabrojite, a verujte nam, i mi smo. Ovi datumi su nam se jednostavno urezali u pamćenje, a da to nismo ni primetili, i to ne samo ovi prethodno spomenuti, već i nekoliko drugih. Koji su to sve filmski datumi koji su ušli u pop kulturu i kolektivno sećanje svih filmofila na ovom svetu, saznajte u nastavku teksta! Od poznatog 4. jula i američkog praznika Dana nezavisnosti, do 2. februara i Dana mrmota – ne brinite, sve je tu.

3. oktobar – Mean Girls

Film “Mean Girls” jedan je od filmova sa više pop kulturnih referenci, a pored rečenice “On wednesdays we wear pink”, on se ističe i po 3. oktobru, datumu kada je Aaron Samuels prvi put progovorio sa protagonistkinjom filma, Cady Heron, koja je u njega zaljubljena. Ukoliko do sada niste pogledali ovaj film, to bi svakako trebalo da uradite, jer su neke od njegovih scena definitivno veliki deo internet kulture, a inspirisali su i deo spota Ariane Grande za njen veliki hit pod nazivom “Thank U, Next”.

4. maj – Star Wars

Više igra rečima koja je opčinila ceo svet nego konkretan datum iz “Star Wars” franšize, 4. maj, dan je koji slavi čitava globalna zajednica fanova “Star Warsa”. Čuvena rečenica koja je obeležila “Star Wars” filmove, ona koju džedaji govore jedni drugima – “May the force be with you”, svakog 4. maja postaje “May the fourth be with you”, i ukoliko ste fan ove franšize, sigurno ste ovo već više puta kako rekli, tako i čuli. U svakom slučaju, neka vas sila prati 4. maja, ali i svakog drugog dana u godini.

5. novembar – V for Vendeta

5. novembar nam je verovatno najviše poznat po filmu “V for Vendeta”, ali ovaj datum istovremeno možemo vezati i za čuveni film iz osamdesetih godina, “Povratak u budućnost”. U stripu, kao i u filmskoj adaptaciji, protagonista filma Hugo Weaving, koji nosi masku Guya Fawkesa, planira da 5. novembra sruši zgradu Parlamenta eksplozivom, kako bi ustanovio novu fer vladu u futurističkoj Engleskoj. Ovaj motiv inspirisan je Gunpowder zapletom iz 1605. godine, u kojoj je grupa engleskih katolika takođe pokušala da sruši Parlament i izvrši atentat na tadašnjeg protestantskog kralja Jamesa. Guy Fawkes je tada bio zadužen za eksplozive, i mada je otkriven i uhapšen pre nego što je ostvario svoju misiju – njegov lik i maska ostaju simbol pobune, a upravo iz tih razloga V iz filma “V for Vendeta” nosi njegovu masku i rekreira njegov pokušaj uništenja vlade. Guy Fawkes noć se i dalje slavi u Britaniji uz vatromete i petarde, a maska Guy Fawkes je simbol antifašizma i demokratije.

Comments