Prethodne tekstove iz serijala Filmski vremeplovac možete da pronađete ovde.
Nekoliko pesama i jedan roman “Orkanski visovi” (Wuthering Heights) sve su po čemu će se najzagonetnija od sestara Bronte, engleska spisateljica Emili Bronte (Emily Brontë), pamtiti. Ipak, tragična ljubavna priča o srodnim dušama Hitklifu (Heathcliff) i Ketrin Ernšo (Catherine Earnshaw), napisana je sa takvim intenzitetom i strašću da je očito da vredi mnogo više nego deset knjiga nekog drugog autora.
Nekonvencionalni, samodestruktivni junaci i prikaz njihove divlje strastvene ljubavi ono su što “Orkanske visove” izdvaja od ostalih ljubavnih priča. Oni koji vole vazdušaste i zašećerene romanse neće se dobro provesti uz Hitklifa i Keti.
Roman “Orkanski visovi” oduvek je bio inspiracija za književnost, muziku, pozorište, operu i najzad film. Prisetimo se najboljih filmskih adaptacija:
1939.
Ova adaptacija “Orkanskih visova” snimljena je od strane najromantičnijeg reditelja starog Holivuda Vilijama Vajlera (William Wyler). Glavne uloge u filmu igraju Lorens Olivije (Laurence Olivier), koji se danas smatra najboljim britanskim glumcem, i tamnokosa lepotica indijskog porekla Merl Oberon (Merle Oberon). Iako ova filmska verzija nije u potpunosti verna romanu i poprilično je zašećerena, ipak uspeva da uhvati suštinu Hitklif-Keti odnosa i dirne vas pravo u srce možda više od bilo koje druge.
1954.
Čuveni reditelj Luis Bunjuel (Luis Buñuel) pronašao je svoju srodnu dušu u Emili Bronte i snimio verziju “Orkanskih visova”. Film je prikladno nazvan “Dubine strasti” (Abismos de pasión) i smešten u ruralni Meksiko. Priča je ostala nepromenjena, ali ako vam se činila mračnom, znajte da joj je Bunjuel dao još mračniji ton. Glavni junak Alehandro (Alejandro) u ovoj verziji sklapa pakt sa samim đavolom da bi se osvetio svima koji su ga ponižavali u detinjstvu i oduzeli mu njegovu Katalinu (Catalina).
1970.
Verzija sa Timotijem Daltonom (Timothy Dalton) i Anom Kalder Maršal (Anna Calder-Marshall) u glavnim ulogama, kao i Vajlerova verzija, “pokriva” samo prvu polovinu romana. Ova adaptacija snimljena je realistično, bez snolikih sekvenci kakve postoje u prethodne dve verzije.
1992.
Verzija reditelja Pitera Kosminskog (Peter Kosminsky) sa Rejfom Fajnsom (Ralph Fiennes) i Žilijet Binoš (Juliette Binoche) hvaljena je kao najutentičnija. Rejf Fajns je u ulozi Hitklifa u isto vreme mračan, misteriozan, okrutan ali ranjiv. Žilijet Binoš je strastvena i osećajna Ketrin. Nezaboravne kompozicije Ruičija Sakamotoa (Ryuichi Sakamoto) dokazuje da muzika može igrati veoma važnu ulogu u filmu. Zanimljivo je što se jedino u ovoj verziji pojavljuje lik Emili Bronte, a igra je irska pevačica Šinejd O’Konor (Sinead O’Connor).
2009.
TV adaptacija snimana u dva dela, takođe verno prati knjigu. Priča je učinjena realističnijom i ton gotske romanse je skoro napušten. Glavni razlog zašto vredi pogledati ovu adaptaciju je Tom Hardi (Tom Hardy) u ulozi Hitklifa. Ovaj britanski glumac trenutno je najtraženije ime u Holivudu. Svet ne može dočekati da ga vidi kao glavnog negativca u filmu “Uspon mračnog viteza” (The Dark Knight Rises), ali njegove ranije uloge poput ove su možda i interesantnije.
Povratak u sadašnjost
Andrea Arnold (Andrea Arnold), rediteljka uspešnog nezavisnog filma “Akvarijum” (Fish Tank), u kome je istraživala teme usamljeništva i buntovništva režirala je najnoviju verziju “Orkanskih visova”.
Kada su u pitanju filmovi inspirisani ljubavlju Hitklifa i Ketrin, vredi pomenuti “Disko svinje” (Disco Pigs) i francuski film “Dečije igre” (Jeux d’enfants). To su filmovi o dušama koje su napravljene od istog, koje ne žele da se uklope u ovaj svet kakav jeste, koje su same sebi dovoljne. Neki će ih nazvati sebičnim i neplemenitim, ali na kraju ne možemo da se otrgnemo osećaju da je njihova ljubav ona idealna.
Nevena Ilić – pravnik i autor bloga The Yellow Brick Road. Pesnik u pokušaju, ljubitelj vintage stvarčica, kiše, Londona i filmova iz zlatnog doba Holivuda koji su zaslužni za njen neizlečivi idealizam. Zlatno pravilo: “Keep the circus going inside you, keep it going, don’t take anything too seriously, it’ll all work out in the end”.