Trauma (silovanje, ili bilo koje drugo traumatično seksualno iskustvo)

Traume zahtevaju poseban tretman i pristup, njih ne možemo da integrišemo u svoje iskustvo i da ih prihvatimo, one ostaju izdvojeni događaji kojima smo bili izloženi bez svoje volje i pristanka. Bilo kakav traumatičan doživljaj unakaziće naš doživljaj seskulanosti i biće potrebno mnogo sati terapije da se nekako malo povežemo sa sobom, da bismo mogli malo da se povežemo i sa drugom osobom i da u to iskustvo povezivanja uključimo i seks, kao deo bliskosti i intime.

Hormonske promene

Seks je ponekad bolan zbog suvoće vagine, odnosno, hormonskog deficita (manjka estrogena) do koga dolazi u menopauzi, ili zbog radikalnog hirurškog zahvata (uklanjanje materice) i pratećeg načina lečenja, odnosno zračenja ili hemoterapije.

Takođe, možda se radi i o padu nivoa testosterona, koji je odgovoran za nivo libida i ovo se smatraj jednim od najčešćih uzroka gubitka interesovanja za seks. Dok je estrogen zadužen za osetljivost, seksualnu senzitivnost, dotle se bez testosterona ništa neće pokrenuti – on je glavni za doživljaj uzbuđenja “tamo dole” i za obezbeđivanje obilne vlažnosti. Kad je testosteron nizak, libido se smanjuje, kao i osećaj zadovoljstva tokom seksa. A nivo hormona se može utvrditi i balans postići uzimanjem potrebnih hormona.

Zdravstveni problemi i stres

Jedno povlači drugo i od nekog ko je bolestan, ima neke hroniče tegobe, u bolovima je, oseća manjak energije, zabrinut je, uplašen, očajan i depresivan, ne možete očekivati da će biti zainteresovan za seks. Ponekad u silnim tegobama i bolestima nalazimo utočište – bežimo od svake odgovornosti, pa i od odgovornosti za sopstveni seksualni život i zadovoljstvo, a ponekad prosto nismo u stanju da dajemo ništa od sebe (ni pažnju, ni ljubav, ni nežnost, ni milovanje), jer nam sve što imamo treba da bismo se oporavili i sastavili sami sa sobom.
Aleksina Đorđević

Comments