Većina žena, ma kako da izgleda i kojim poslom se bavi, ima ozbiljne izazove u odnosu prema hrani i telu. To ne mora biti uvek vidljivo spolja, ne morate imati višak kilograma da biste znale prirodu nečijeg odnosa sa hranom. Nekada se najintenzivnije diskonekcije sa telom i hranom sreću upravo kod onih žena koje spolja sjajno izgledaju i veoma su uspešne.Takve žene ulažu velike napore da bi održale svoje telo u fit izdanju, prave ozbiljne redukcije u svojoj ishrani, bivaju veoma grube, zahtevne i nemaju baš toliko milosti prema granica sopstvenog tela. Ova problematika je veoma duboka, zalazi u kolektivno nesvesno. 

Vekovima žene nisu imale pravo na izbore, odluke. Vekovima unazad žene su se odricale zalogaja hrane kako bi prehranile decu. Naše pretkinje su se nosile sa ozbiljnim izazovima  kada je odnos sa hranom u pitanju i vrlo verovatno smo taj šablon nasledile. Osim toga, način na koji smo odrastali je umnogome uticao na to kakav je naš odnos prema telu i hrani. Možda smo odrastale u porodici u kojoj nismo imale pravo na emocije, bilo kakve vrste. Možda smo morale da pojedemo sve iz tanjira, jer su naši roditelji verovali da nije lepo ostaviti išta na taniiru. Možda smo naučene da jedemo čak i onda kada naše telo ne oseća realnu glad, jer je vreme za obrok i porodica se okuplja, možda jednostavno nismo naučene da osluškujemo sebe i svoje potrebe. Možda smo naučile da je hrana idealan alat da ugušimo sva emotivna previranja u nama. Možda naše telo oseća opasnost i zato nas viškom kilograma štiti. 

Toliko razloga, a posledice su uvek iste: diskonekcija sa našim telom i emocijama nas nužno vodi ka poremećajima poput anoreksije, bulimije i emocionalnog prejedanja. Zato, razviti odnos sa svojim telom znači razviti odnos sa najintimnijim delom sebe. Zdrav odnos sa našim telom nas nužno vodi u ravnotežu i veću svesnost. Zdrava komunikacija sa našim telom nas nužno vodi ka svesnoj ishrani. 

U nastavku teksta ćemo govoriti o osnovnim principima svesne ishrane.

Comments