Uopšte nije pitanje da li su deci potrebna ovakva uputstva. Pitanje je kako, kao roditelji, da deci pružimo ta uputstva onda kad su im potrebna? I da ih zaista uputimo, praktično, jednostavno, tehnički i bez moralisanja. Kao kad im objašnjavamo kako da isprže jaje. Kad vam neko kaže da sperma pomalo izgleda kao belance, što se tiče gustine i ljigavosti, to zaista pomaže da se ne zaprepastite kad je prvi put osetite na ruci.

Kada je pravi trenutak za informaciju? Pa, kad se pojave pitanja. Navika da pošteno, jednostavno i jasno odgovarate na dečija pitanja, pomoći će i kod nezgodnih pitanja. Recept je isti. Bez prenemaganja i ustručavanja, jasno, prosto i slikovito. I bez moralnih pridika i zastrašivanja.

Sve što pokušamo da prikrijemo, ulepšamo, uvijemo u oblandu, zabranimo, osudimo ili slažemo, vratiće nam se u glavu kao bumerang, kroz loše iskustvo našeg deteta, koje će nas direktno pogoditi ili zbog kog će nas osuđivati što nismo bili pošteni.

tinejdzerke casopis Seksualno vaspitanje: Da pročitaju, ili da im kažemo

Ako želimo da nam deca budu emotivno stabilna, seksualno pismena i sposobna da se nose sa svojim iskustvima, a valjda želimo, poštenje je najvažnije. Kad nas pitaju o našem iskustvu, treba da im ispričamo. Kad traže informaciju, treba da je pružimo. Ako ne znamo kako, možemo zamoliti dete da nam da malo vremena da se obavestimo i da smislimo kako da mu objasnimo, a onda da to zaista i uradimo.

Ili više volimo da gledaju porniće, pokušavajući da odgonetnu šta se to traži u seksu i primajući iskrivljene poruke o intimi? A možda je bolje i da pročitaju nešto bednjikavo i nedovoljno informativno, što će više biti uzrok kikotanju i nagađanju, nego što će pružiti informaciju?

Pročitaj i ovo:

Stidljiva deca su buduće vođe?

Aleksina Đorđević

Comments