Iako SPF kreme važe za obavezni deo rutine nege i zaštite kože, mnogima se i dalje potkradaju greške u korišćenju ovih proizvoda.

Nošenje SPF kreme za lice važno je iz zdravstvene, ali i estetske perspektive. Sunce, koliko god da je veličanstveno, takođe emituje i UVB i UVA zrake. Prvi mogu prodreti i izgoreti kožu, što dovodi do promena DNK koje mogu izazvati rak kože – bez obzira na etničku pripadnost i nasleđe. Drugi zraci mogu izazvati prerano starenje kože što dovodi do raspada kolagena. Upravo to uzrokuje fine linije, bore, gubitak čvrstoće i hiperpigmentaciju.

Zbog toga je važno da se pridržavate “pravila” nošenja SPF kreme, kako biste sprečili vidljive znake starenja i smanjili rizik od razvoja raka kože. Niko nije savršen, pa smo sastavili listu mitova o SPF-u i područja kože koja se obično zanemaruju, kako bismo vam pomogli da sve SPF greške budu stvar prošlosti.

SPF greške koje najčešće pravimo

Nanosite SPF neposredno pred izlazak napolje

Nakon aplikacije, morate dati SPF kremi malo vremena da proradi pre nego što izađete napolje — nemojte je stavljati dok ste već na suncu, jer neće imati vremena da zaštiti vašu kožu. SPF se mora naneti najmanje 10 minuta pre izlaska napolje i ostaviti da se osuši. Kada je u pitanju zaštita lica, uglavnom vam je SPF krema poslednji korak u rutini nege kože pre nego što nanesete šminku, ali vodite računa da imate dovoljno vremena da joj dozvolite da prodre i u druga područja tela.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @sophiemhlr

Zanemarujete delove tela

Kapci, teme, usne, ruke i uši se obično zaborave kada se nanosi krema za sunčanje. To mogu biti uobičajena mesta za pojavu raka kože. Najviše zanemarene oblasti su obično uši, zadnji i prednji deo vrata i grudi (dekolte). Zato ljudi počinju da pokazuju znake starenja u ovim oblastima.

Nošenje balzama za usne i kreme za ruke sa SPF-om su sjajni načini da budete sigurni da ste zaštitili ključna područja, kao i SPF mista za kosu na vaše teme ako ne nosite šešir.

Oslanjate se na SPF makeup proizvode

SPF u makeup proizvodi može biti samo dobra stvar, ali to nije dovoljno da zaštiti vašu kožu. Nemoguće je fizički naneti dovoljno šminke koja će vam pružiti zaštitu od sunca. Umesto toga, gledajte na SPF pudere kao bonus, ali kada se nanesu sami – ne pružaju dovoljnu zaštitu.

Ne obnavljate SPF tokom dana

SPF krema se mora dopunjavati najmanje svaka dva sata. SPF treba ponovo nanositi u redovnim intervalima (na dva sata) da biste bili potpuno zaštićeni od štetnih UV zraka. To je zaista važno ako se znojite ili plivate jer će se SPF obrisati ili isprati. Ako nosite šminku, sprejevi mogu biti veoma korisni, mada morate biti prilično izdašni sa njima da biste bili sigurni da dobijate zaštitu koja je napisana na etiketi.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sziszi🖤 (@szakacs.sziszi)

Ne nosite SPF u toku cele godine

Svi znamo kada je sunce najjače tokom leta, kada ste podložniji UV zračenju, ali to ne znači da rizik nije prisutan tokom cele godine. UV zraci postoje tokom cele godine, pa se pobrinite da SPF bude osnovni deo vaše rutine. UVA zraci mogu da prodru kroz oblake, staklo…To nas vodi do sledeće SPF greške.

Ne nosite SPF unutra

Neupućenima ovo možda zvuči glupo jer nošenje SPF kreme povezujemo sa direktnim izlaganjem suncu. Ali, UVA zraci prolaze kroz staklo. To znači da, ako ste neko ko radi ispred prozora ili vozi, potreban vam je SPF. Mnogo je lakše da SPF krema postane stalni deo vaše jutarnje rutine, bez obzira na to kakvi su vaši planovi za dan, baš kao pranje zuba ili pripremanje jutarnje šoljice kafe.

Pročitajte i ovo: Izbegavajte ovih 5 skincare grešaka – pogotovo tokom leta

Božica Luković

Comments