Zato je pre svega potrebno da sebi postavimo pitanje kako smo se našli u takvoj vezi, šta to govori o nama i zašto ponavljamo obrasce ponašanja – moramo sami sebi da priznamo u čemu je problem. Zatim treba da prepoznamo okidače koji dovode do toksičnog ponašanja – a to su ili izlivi besa, ili pasivna agresija i povlačenje i na tome treba odlučno da radimo. A to znači da moramo da se suočimo sa snažnim osećanjima straha i ljutnje i da naučimo kako da ih iskažemo na način koji nije destruktivan – da preuzmemo odgovornost i rizik za promenu koja će dovesti ili do poboljšanja u odnosima, ili do raskida.

Preispitaj odnos u kome se nalaziš uz pomoć sledećih pitanja

Kada si s određenom osobom, da li se osećaš povezano i energično ili neispunjeno i iscrpljeno? Da li se posle vremena koje provedeš sa tom osobom osećaš bolje ili lošije? Jesi li fizički i emocionalno sigurna s tom osobom ili se osećaš ugroženo? Da li u odnosu postoji ravnopravno primanje i davanje ili se osećaš kao da uvek ti daješ, a druga osoba uglavnom samo uzima? Da li je u vezi dominantan osećaj zadovoljsva, ili drama? Da li je te partner prihvata takvu kakva si, ili osećaš da je potrebno da se menjaš da bi ga usrećila (i da li on oseća tu vrstu neprihvatanja i pritiska)?

Ne treba mnogo mudrosti da zaključiš koji odogovori upućuju na karakteristike zdrave veze, a koji na toksične, ali, evo tih karakteristika, zarad jednostavnog upoređivanja. Korisno je zapisati stvari i posmatrati ih – crno na belom. Tada nam bude očigledno, ono što inače znamo, ali ne želimo da prihvatimo.

Comments