Širom sveta ljudi koriste vodu kao vid terapije (hidroterapija). Svako naše tuširanje može da bude naša mini terapija, ukoliko znamo kako da temperaturu vode prilagodimo tako da ide u korist našem zdravlju, a ne protiv njega. Iako često mislimo da 10 minuta pod vrelom vodom može da nam reši sve probleme, zanemarujemo koliko dobrih stvari može da nam donese jedan hladan tuš. U ovom tekstu ćemo da pokrijemo sve prednosti vruće, ali i hladne vode, pa vi možete u zavisnosti od svog raspoloženja i stanja vaše kože, uma ili tela da odredite koja će vam voda u kom trenutku najviše odgovarati.
Zašto bi trebalo da se tuširamo vrućom vodom?
Pomaže nam da zaspimo
Topla voda povećava našu telesnu temperaturu i opušta mišiće u telu. To nas smiruje kako mentalno, tako i fizički, zato je uveče pred spavanje najbolje istuširati se vrućom vodom. Tako ćemo i da poboljšamo kvalitet našeg sna, a rezultat toga je što ćemo se probuditi mnogo odmorniji i spremniji za sve izazove na koje nailazimo u toku dana.
Umanjuje glavobolju
Kao što tople obloge koje stavljamo na glavu ili vrat mogu da nam pomognu kod migrena i glavobolja, tako i vruć tuš može da opusti napete mišiće u telu. Kada se tuširate, obratite pažnju da voda zahvati sve od glave do pete, jer sem što opušta glavu, opušta i ostatak tela. Ukoliko su glavobolje praćene mučninom, onda vruć tuš nije pravo rešenje za vas.
Čisti naše pore
Tehnički je nemoguće da voda, koliko god vrela ona bila, otvori pore. One nisu mišići i ne mogu dobrovoljno da se otvore bez obzira na njenu temperaturu. Ipak, topla voda nam pomaže da ih očistimo od prljavištine i naslaga koje su se nakupili u njima. Ona utiče na to da naša koža bude savitljivija i može učiniti da pore izgledaju manje.
Utiče na simptome prehlade
Vruć tuš koji nas okružuje parom već godinama koristi se da smanji simptome prehlade. To je prirodni lek koji će pomoći disajnim putevima da se otvore, a pritom će nam i očistiti sinuse. Posle tuša vrelom vodom ćemo uprkos prehladi moći da dišemo normalno, ili makar normalnije.