Savremeni dejtnig donosi previše mogućnosti, uz iluziju da možemo naći nekog novog na svakom koraku – ali kada najzad nađemo nekog ko nam se dovoljno sviđa, anksioznost u vezi je gotovo neizbežna. Jer, možda ste toj osobi samo usputna stanica, dok ne nađe nekog ko će mu se više dopasti, a to se može desiti – na sledećem koraku. Možda samo nestane i više vam se nikad ne javi.

Međutim, nisu savremen stil života, dejting aplikacije i sveprisutan ghosting krivi za anksioznost u vezi – ljude uznemiruju sopstveni strahovi i nesigurnost. Sami sebi stvaramo teskobu i ne znamo kako da prestanemo to da radimo.

Način razmišljanja koji izaziva anksioznost u vezi

Koliko god da smo savremene, nezavisne, oslobođene – kad se zaljubimo, sklone smo da poludimo od preteranog razmišljaja i analiziranja. Ne verujemo osećanjima partnera i stalno se pitamo da li gubi interesovanje. Preterano analiziramo svaku reč i postupak i tumačimo skrivena značinja (kojih nema). Stalno očekujemo da budemo ostavljene i ne možemo da se opustimo i uživamo u sadašnjem trenutku, jer imamo čvor u stomaku.

Stres nas dovodi u primitivno stanje, aktivirajući naše strahove i sužavajući nam perspektivu. Preplavljuje naše umove i ne možemo da pristupimo razvijenijim delovima svojih mozgova. Tunelska vizija se ne završava svetlom tačkom na kraju – i ona je crna.

Postajemo defanzivni, napeto čekajući da nešto krene naopako, umesto da uživamo u onome što imamo i što se dešava. Nije nemoguće osloboditi se stresa, ali to ne znači da ćete se pretvoriti u hipika sa ružičastim naočarima u obliku srca – biti bez stresa, znači imati bazičan osećaj da je sve u redu i shvatati da ćete moći da rešite i prebrodite probleme na koje nailazite.

Kada ste pod stresom zbog veze, niste u mogućnosti da učestvujete u vezi – umesto da komunicirate sa osobom koja vas zanima, vi neprekidno vodite unutrašnji dijalog sa sopstvenim umom, u interakciji ste sa svojim anksioznim mislima i niste prisutni. Tripujete – a druga osoba će to osetiti, pokupiće vašu negativnu energiju, osećaće se isključeno.

Kako da obuzdate stres i smanjite anksioznost u vezi

Priznajte da stres ništa ne rešava

Ovo je zamka uma u koju ste verovatno već više puta upadali – brinete, jedete se u sebi, ludite i imate osećaj kao da radite nešto produktivno. Ali to je laž. Ne činite ništa, ne doprinosite ničemu – anksioznost u vezi nije ulaganje u vezu, nego repriziranje istih starih programa razmišljanja i ponašanja. Kao da trčite na traci za vežbanje, a očekujete da stignete na novu destinaciju. Trošite megatone energije i ne mičete se s mesta. Dobro je za mršavljenje, ali nije mentalno zdravlje i izgled – na vašem licu počinje da se pojavljuje izbezumljen izraz, urezuju se bore ogorčenja oko usana i od mrštenja na čelu.

Nećete otvoriti vrata ka jasnoći i samopouzdanju, tako što ćete dovoljno dugo i rešeno trčati, ali ćete zatrovati svoju vibraciju i svoje samopoštvanje i to će biti vidljivo na vama. I na kraju će vaša strahovanja postati samoispunjavajuće proročanstvo. Neko ko ima zdravo samopoštovanje i realna očekivanja, neće želeti da ostane u vezi sa nekim do koga ne može da dopre i ničim ne uspeva da ga usreći.

Kad god uhvatite sebe usred besmislene trke sa umom, setite se da je to masivno gubljenje vremena, koje je još i destruktivno u ishodu. Stanite i pomirite se sa sudbinom koja vas plaši. Ako ćete već biti ostavljeni, bićete i gotovo. Zgrabite taj strah koji vam steže grlo i privijte ga u zagrljaj.

Postavite rok za paniku

Mnogi od nas prerano počinju da paniče. Pretpostavljamo da postoji problem i kada ga nema (i na taj način počinjemo da ga stvaramo) i živimo svoju dramu, dok druga osoba nema pojma da nešto nije u redu.

Recimo, viđate se sa nekim i sve ide dobro danima, a onda on jednog dana ne odgovori na poruku i vi se izbezumite. Stanite. Umesto da odmah poludite, dajte sebi rok. Recite sebi nešto kao „ok, danas je sreda, nije mi se javio od ponedeljka, to je malo alarmantno, ali neću paničiti do petka“. U petak smete da poludite, ako se dotle ne javi. A smete i da ga pozovete i da mu kažete da ste uznemireni što se ne javlja, a to može biti početak postavljanja granica. Ako je njemu normalno da se ne čuje sa devojkom po nedelju dana, a vama nije, nađite kompromis koji je oboma prihvatljiv.

I postupajte na sličan način, svaki put kad vas nešto uznemiri – to je zapravo, regulacija osećanja. Odbijanje da reagujete impulsivno i prepustite se strahovima, povećava realnost i smanjuje anksioznost u vezi. Vrlo je verovatno da u svakom od tih slučajeva otkrijete da zapravo nije bilo razloga za paniku.

Pročitajte i ovo: Toksični načini razmišljanja kojih treba da se oslobodite

Prihvatanje neuspeha smanjuje anksioznost u vezi

I ako ne uspe, biće sve u redu. Ovo je najmoćniji način razmišljanja koji možete koristiti u odnosima ili u bilo kom kontekstu i oblasti vašeg života. Najgore što može da se desi, jeste da nešto ne uspe. A ako ne uspe i dalje će sve biti u redu. Bili ste dobro pre nego što ste došli u situaciju da se borite za taj uspeh, ili da ga priželjkujete, pa ćete biti ok i posle, ako vam to ne uspe.

Iz nekog razloga ovo otkrovenje deluje posebno revolucionarno kada se izgovori naglas. Izgovorite ga i slušajte tu moćnu logiku prihvatanja. Pa da, ima smisla. Proći ćete kroz to, kao i kroz sve do sada. Preživećete. U međuvremenu, možete da se bavite onim što se realno dešava u vašem životu.

Promenite način na koji shvatate povezivanje

Upoznavanje sa nekim je prosto proces otkrivanja i to je sve. To nije sredstvo da pronađete sreću ili sigurnost ili samopoštovanje, ili da izlečite stare rane. Biti u vezi nije cilj koji treba postići, to je nešto što se prirodno dešava kada izlazite sa nekim i oboje shvatate da vam to baš odgovara. Povezivanje se oseća lako i bez napora, a biti zajedno kao mnogo bolje nego ne biti zajedno. Spajate se, kliknete i želite iste stvari. Ako druga osoba ne oseća tako, onda ne možete mnogo da uradite. Ukoliko se ne poklapate, to je u redu. Naći ćete nekog ko vam više odgovara. Imajte malo više vere u sebe!

Smanjite anksioznost u vezi razmatranjem drugih mogućnosti

Anksioznost u vezi je naročito jaka kada ulažete u vezu više nego druga osoba, odmah od početka. Vama je stalo da to uspe, nešto Vam je potrebno i trudite se. Možda zato što vam se druga osoba baš sviđa, i zato što ne srećete često nekog ko vam se baš sviđa i ne znate da li ćete ga uopšte i sresti ponovo, ako ovu šansu propustite.

Ali, ne možete da se vežete dok oboje niste na istoj strani. U ranoj fazi odnosa, sprečićete da anksioznost u vezi nekontrolisano raste, ako držite svoje opcije otvorenim – iako verujete da je ta osoba jedina opcija koju vredi istraživati.

Ostanite u kontaktu sa drugim osobama, flertujte, razmišljajte o tome ko je među njima vaš sledeći izbor, ako se pokaže da veza koju ste započeli nema nastavak. To će vam pomoći da se ne obrušite svom snagom svojih osećanja i očekivanja na osobu do koje vam je stalo, što nju može naterati da se povuče i pobegne. Držaće vas na odgovarajućoj mentalnoj distanci i dovoljno zaokupljene da anksioznost u vezi ne poraste i ne navede vas na nerazumno ponašanje i ponavljanje svih grešaka koje ste već (više puta) napravili.

Imate kontrolu nad svojim umom

Možda mislite da ste bespomoćni pred svojim mislima i osećanjima, ali grešite. Vaš um voli da se pravi da je glavni i da vas vodi mračnim i razornim misaonim putevima. A osećanja prate te misli i pojačavaju ih. On vam govori da ste bezvredni, nedovoljni i da ništa nikada neće ispasti onako kako želite. I vi mu verujete, jer pre svega, verujete da nemate kud. To su vaše misli. Ali, ako ste vi ti koji stvarate anksioznost u vezi, onda možete i da prestanete to da radite.

Ako vam se ne sviđa ono što sebi govorite, prestanite to sebi da govorite. Oterajte te misli i zamenite ih nekim drugim mislima. Radite to namerno, ciljano, svesno, ma koliko vam glupo i besmisleno izgledalo. Vežbajte da posmatrate svoje misli i promišljate o tome da li vam one služe, ili vas sabotiraju. Ako vas sabotiraju, odbacite ih i stvorite produktivniju misao.

Kad naučite kako to da radite (a naučićete vremenom, kroz praksu), ne samo da će se promeniti vaši odnosi, već i će ceo vaš život postati kvalitetniji i celovitiji.

Pročitajte i ovo: Sabotirajući obrasci ponašanja u vezi

Naslovna fotografija: instagram.com/emperiance

Brankica Milošević

Comments