Poslednjeg dana festivala, posetioci će moći da pogledaju film “Kako pojesti Uskršnje ostrvo“, ispričan kao priča reditelja svom novorođenom sinu o istoriji svog naroda koji je sagradio preko 900 skulptura glava, izazovima koje ostrvo ima zbog brzog ekonomskog rasta, ali i borbi za očuvanje svoje kulture i životne sredine. Ovaj film je, gotovo recept, za napredak u kompleksnoj borbi za balansiranje rasta i održivosti sa kojom se suočavaju lokalne zajednice širom sveta.
Festival će biti zatvoren dodelom nagrada festivala i novim filmom u produkciji Leonarda Dikaprija “More senki“, u petak, 18. oktobra u 20 časova. Film nas vodi u svet organizovanog kriminala, kartela i ilegalne zarade na izlovljavanju retke vrste ribe – totoabe, koja se meri milionima. Zahvaljujući izvrsnoj atmosferi filma, scenariju, režiji i muzici ne čudi činjenica da je film osvojio prestižnu nagradu publike svetski poznatog Sandens festivala, kao i veliki broj drugih nagrada.
Svakog dana festivala, u 12 časova, na programu je film “2040” koji je premijerno prikazan na ovogodišnjem Festivalu “Berlinale“. Ovo je priča o nadi, koja posmatra veoma realne mogućnosti da ljudska civilizacija može da preokrene globalno zagrevanje i kroz taj proces unapredi živote svih živih bića. Film je pozitivna vizija o tome “kako može biti“, umesto distopijske budućnosti koja nam se često predstavlja.
Svi posetioci koji žele da pogledaju što veći broj filmova, tu je i program kratkog i srednjeg metra u okviru koga će biti prikazana 44 filma u kategorijama kratkog, animiranog, omladinskog, filma o prirodi i filmova iz regiona jugoistočne Evrope.
Obrazovni program festivala donosi predavanja i panel-diskusije koje će zagolicati vašu maštu. U saradnji sa Original magazinom i Fondacijom Novak Đoković razgovaramo na temu hrane budućnosti i uticaja proizvodnje hrane na klimatske promene i životnu sredinu. Sa StartIT centrom otkrivamo zelene start-up kompanije iz Srbije, učimo i pričamo o klimatskim promenama sa portalom “Klima101“, cirkularnoj ekonomiji i načinima kako pojedinci menjaju postojeću ekonomsku sliku sa “Koalicijom 27“, o održivim idejama za zaustavljanje globalnog zagrevanja sa inicijativom “Nauka kroz priče“, kao i temama o kojima se manje priča, kao što su zelene javne nabavke, ali i o ulozi filma kao sredstva za podizanje svesti i obrazovanje.
U izložbenom programu će biti predstavljene foto-izložbe, info-grafici i interaktivni modeli koji približavaju temu obnovljive energije, eksponat električnog bicikla – pobednički rad studenata ETF-a na međunarodnom takmičenju, izložba haljina od recikliranih materijala, prečistač vazduha zasnovan na algama, kao i socijalna preduzeća koja posluju u oblasti životne sredine. Pored toga, dva dana festivala, 16. i 17. oktobra će biti posvećeni i održavanju BAZARA BEZ OTPADA.
Ulaz na sve programe je besplatan, osim za filmove koji će biti prikazani u Velikoj Sali. Ulaznice se mogu kupiti na blagajni Ticket Vision u sklopu Doma omladine Beograda po ceni od 200 za pojedinačne i 150 dinara za grupne posete.
Green Fest se održava uz pomoć Ministarstva zaštite životne sredine, Grada Beograda – Sekretarijata za zaštitu životne sredine, Francuske ambasade i Francuskog Instituta, fondacija Hajnrih Bel, kao i uz podršku mnogobrojnih partnera i prijatelja.