Kad čujete neku pesmu i osećate kao da vas svaki ton i svaka reč „pogađa“, kao da je ta kompozicija napravljena baš za vas, jer govori o vašem unutrašnjem svetu, osećanjima i borbama – to je trenutak u kome se javlja emocionalna usklađenost. Momentalno se sinhronizujete i stupate u kontakt sa svojim osećanjima, prateći nečiju priču koja govori o vama – osećate se shvaćeno i manje usamljeno, jer sigurno postoji neko ko je tačno preneo ono što i sami mislite i osećate. Kao da vam Univerzum šalje poruku da niste sami i da je svet pun srodnih duša.

To se dešava spontano, ali kada su bliski odnosi u pitanju, čak i kad smo sa nekim na istoj talasnoj dužini od početka, ta se spontanost vremenom gubi i emocionalna usklađenost se mora negovati i održavati.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @authenticlovemagazine

Emocionalna usklađenost u odnosima

Emocionalna usklađenost u odnosima je sposobnost da osetimo nečije emocionalno stanje i reagujemo u skladu sa tim. To je ona vrsta organske povezanosti koju roditelji osećaju sa svojom decom – beba ima ograničen način da saopšti svoje potrebe, ali majka vrlo brzo nauči da razlikuje vrste plača i prepozna da li je u pitanju glad, pospanost, nelagodnost, strah… Ova sposobnost prepoznavanja i rada na ispunjenju potreba je emocionalna usklađenost.

Ovo je posebno važno u romantičnim vezama, u kojima emocionalna usklađenost jača osećanje poverenja, bliskosti i intimnosti. Emocionalno usklađen odnos omogućava da par funkcioniše kao tim, sa efikasnom komunikacijom i rešavanjem konflikata na zdrav način.

Veliki deo emocionalne usklađenosti je osećaj da nas druga osoba čuje i vidi, a drugi veliki deo je dosledno posmatranje, povezanost i prisutnost. Usklađeni partneri u stanju su da osete međusobne suptilne promene u osećanjima i raspoloženju i da postupaju u skladu sa tim. Emocije, misli i ponašanje rade zajedno na stvaranju i održavanju te usklađenosti.

Emocionalna usklađenost – kako da je razvijete i negujete 

Emocionalna usklađenost sa sobom

Potrebno je da budete u kontaktu sa sobom i svojim osećanjima, da biste održali visok nivo osetljivosti na osećanja bliske osobe. Kada osećamo, poznajemo i prihvatamo svoja osećanja, razvijamo emocionalnu toplinu i saosećajnost. Samousaglašavanje je način da se povežete sa drugom osobom i formirate duboku duhovnu vezu. Tako možete objektivnije prepoznati emocije druge osobe i smanjiti projekciju svojih osećanja na nju. Ključ za razumevanje drugih je da prvo razumete sebe.

Pročitajte i ovo: Kako da koristite reči afirmacije kao jezik ljubavi

Potvrdite osećanja druge osobe

Svako ima potrebu da njegova osećanja budu ozbiljno shvaćena i potvrđena, naročito od strane partnera, kako bi osetio emocionalnu sigurnost u vezi. Potvrđivanje emocija vašeg partnera podstiče ga da ih bolje i više izražava. Korišćenje afirmativnih izjava je veoma važno, jer one čine da se partner oseća viđenim i saslušanim. Samo aktivno slušanje nije dovoljno, potrebno je i da ohrabrite partnera.

Vaše potvrdne izjave ne moraju da potvrđuju način na koji se on ponaša – iskrenost je najvažniji deo emocionalnog usklađivanja. Ne govorite svom partneru uvek ono što on želi da čuje – samo potvrdite da cenite to što on misli i što vam saopštava svoje gledište, iako se sa njim ne slažete. Uverite partnera da ga razumete, pre nego što tražite da on razume vas.

Komunikacija i emocionalna usklađenost

Biti iskren, jasan i otvoren u komunikaciji sa partnerom, pokazuje autentičnost i vodi međusobnom razumevanju i poštovanju, čak i uz razlike u stavovoma, interesima i potrebama. Emocionalna usklađenost nije moguća bez iskrenih razgovora, ali komunikacija nije samo govor, ona uključuje i pažljivo i refleksivno slušanje. Puna pažnja je najmanje što možete ponuditi osobi koju volite.

Aktivno i refleksivno slušanje je način da razumete osećanja partnera i shvatate odakle ona dolaze. Kada mu pružate nepodeljenu pažnju, stvarate atmosferu posvećenosti, bezbednosti i razumevanja, koja ohrabruje otvaranje i razmenu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @authenticlovemagazine

Nemojte ništa pretpostavljati – radije pitajte

Kad počnete da pretpostavljate, dešavaju se dve stvari – ili preuveličavate nešto što ste porešno shvatili, ili ignorišete nešto što niste ozbiljno shvatili. Pretpostavke vode u nesuglasice i udaljavanje i da biste održali bliskost i emocionalnu usklađenost, potrudite se da razjasnite ono što vam nije jasno. Ako se u bilo kom trenutku komunikacije osećate zaglavljeno, ili ne razumete šta partner govori ili odakle to dolazi, postavite što više pitanja, kako biste to razjasnili. Ako vaš partner nedovoljno deli, pitanja će mu pomoći da se bolje izrazi.

Kada ste zbunjeni zbog nečeg što je partner uradio, ili niste sigurni šta se dešava, pitajte i budite dobar slušalac. Ne možete da čitate misli i važno je da se povremeno toga podsetite. Takođe, pitanja pomažu da se partner oseća viđeno i ohrabreno da se izrazi – to je veliki deo emocionalnog usklađivanja.

Rešavajte konflikte na zdrav način

Sukobi su neizbežni u vezi. Ali važan je način na koji pristupate njihovom rešavanju. Zdrav konflikt je kada shvatite da sukobi ne znače nužno da je nešto pogrešno i da je normalno i prirodno da ih imate. Kada preduzimate aktivne korake da popravite greške i rešite konflikte koji su zbog njih nastali, to je zdrav pristup sukobima. Da biste održali zdrav pristup, važno je da prepoznajete sopstvene okidače, koji podstiču vaše emocije, kako biste mogli da ih predstavite partneru. Razgovor o međusobnim osećanjima i preuzimanje odogovornosti za svoja osećanja, kao i za svoje postupke, pomaže da se emocionalna usklađenost održi.

Emocionalna usklađenost u vezi znači da vidite partnera kroz sve njegove emocije, pozitivne ili negativne i da ste tu za njega. Biti oslonac u teškim trenucima jednako je važno kao i deljenje radosti u dobrim periodima. Emocionalna usklađenost poboljšava svaki aspekt veze i održava dubok i trajan osećaj povezanosti.

Pročitajte i ovo: Načini da podstaknete partnera da vam se otvori

Naslovna fotografija: instagram.com/authenticlovemagazine

Brankica Milošević

Comments