The Italian Job, (“Italijanski posao”), 1969.
“Trebalo je da oduvaš prokleta vrata!” je samo jedna od poznatih rečenica Michaela Caneau ovom britanskom klasiku. Cane, igra šarmantnog i pomalo nadmenog Charliea Crokersa koji samo što je izašao iz zatvora i već kuje plan sa Noel Coward i Benny Hillom kako da iskoriste saobraćajni zastoj u Torinu da bi ukrali zlato. Film počinje i završava se na poznatom prevoju Sveti Bernard koji povezuje Valais u Švajcarskoj i Aosta Valeri u Italiji. Vreme između tih kadrova popunjava sjajna radnja i arhitektonske znamenitosti Torina, kao i dosta brzih akcija po stepeništu unutar Madamaand barokne palate kao i po krovovima stare Fiat fabrike.
A Room With A View (“Soba sa pogledom”), 1985.
Filmska adaptacija E. M. Forsterovog legendarnog romana “Soba sa pogledom” će sasvim sigurno učiniti da se zaljubiš u Firencu, ako to već nisi jer bukvalno nema kadra u kom se ne nalazi neki od arhitektonskih ili prirodnih dragulja Firence: reka Arno, crkva Santa Croce, Piazza Signoria i Fiesole su pored protagonista ništa manje značajni akteri. Radnja se odvija u Italiji i Engleskoj i ujedno je i romansa i kritika engleskog društva na prelazu između vekova. Priča prati protagonistkinju Lucy Honeychurch, mladu ženu iz višeg srednjeg staleža koje pokušava da se izbori protiv društvene hijerarhije u Engleskoj i u toj borbi odlazi u Italiju u kojoj doživljava sasvim drugačiji način življenja – slobodniji, sa fluidnijim društvenim granicama i manje striktnim normama. Forster je osetio sličnu epifaniju na svom putovanju po Italiji tako da iako nije autobiografija na neki način nosi elemente stvarnih osećanja i ličnih piščevih prosvetljenja. Ako ni zbog čeg drugog (a zaista ima mnogo razloga) film moraš odgledati zbog neverovatne glumačke ekipe koja podrazumeva imena: Helena Bonham Carter, Daniel Day-Lewis, Dame Judy Dench, i Dame Maggie Smith.
Tea With Mussolini (“Čaj sa Musolinijem”), 1999.
Komedija o engleskoj ekscentričnosti u vreme tamne istorije Italije. Radnja predstavlja priču o adolescentu Luki, dečaku bez majke, koji se nalazi pod pokroviteljstvom grupe starijih britanskih i američkih dama (Dame Maggie Smith, Dame Judi Dench, Joan Playwright, Lily Tomlin, Cher) koje vode računa o njemu. Sve one žive u Firenci zbog ogromne ljubavi prema italijanskoj umetnosti i kulturi tako da osim zabave dosta toga možeš da očekuješ u filmu. Sve počinje 1935. godine i puno je razvučenih popodneva, društvenih tračeva i srednjevekovnih freski ali i stvarnosti fašističkog režima. Kao što i naslov nagoveštava, radnja je prilično blesava i duhovita ali istovremeno se bavi ozbiljnom istorijskom temom kao što su italijanski pokret otpora ili maltretiranje Jevreja.