I naravno da su neki kriterijumi više izraženi u nekim zemljama, dok su drugi kriterijumi sasvim u redu. Naime, u zemljama poput Avganistana i Iraka gde su gotovo stalno sukobi, normalno je da ni žene nikako nisu bezbedne. U Indiji je na primer veliki problem seksualno zlostavljanje, silovanje i maltretiranje. Tako je godinama, a silovanje u braku, kao i abortiranje kada se sazna da je u pitanju žensko dete i dalje su dominantni u ovoj zemlji, nažalost. Indija je zemlja koja po mnogim kriterijumima napreduje i izdvaja se, međutim, ovaj podatak joj zaista urušava ugled. Trgovina ljudima i kažnjavanje žena na brutalne načine i dalje su veliki problemi u Indiji.

U Siriji je mnogo gora situacija, jer žene apsolutno niko ne štiti. One čak trpe nasilje, kao i seksualno nasilje od vojnika i vladinih snaga. Njih nema ko da štiti ni od porodičnog nasilja, a sve su češći i dečiji brakovi.

U Avganistanu ženama je ograničeno pravo na obrazovanje. Obično se udaju za uglavnom partnere koje ne poznaju i pre svoje osamnaeste godine.

Pakistan je veoma loše mesto za bilo koju ženu, jer se one kažnjavaju gotovo svakodnevno i to na najbrutalnije načine, dok muškarce, odnosno silovatelje i zločince niko ne kažnjava. Njih zakon i te kako štiti.

Sa druge strane, u zemljama poput Norveške i Islanda situacija je sasvim drugačija. Na Islandu su žene izuzetno zaštićene jer ova zemlja ima zakon koji na to i obavezuje. Takođe, muškarci i žene moraju da budu jednako plaćeni za iste poslove, u suprotnom, poslodavci koji diskriminišu žene, plaćaju velike kazne.

U Švedskoj su vrlo otvoreni kada je porodiljsko bolovanje u pitanju. Interesantno je da ovo pravo mogu da koriste i muškarci. 

Kanada je na primer prošle godine usvojila plan, koji ističe vrlo važnu ulogu žene i zalaže se za to da društvo pomogne ženama kako bi postale najvažnija, odnosno ključna radna snaga.

Brojna istraživanja i analitičari potvrđuju da zemlje koje nisu usmerene na zaštitu i unapređenje ljudskih prava, a zatim i ženskih, izložene su riziku više nego ostale. Ženska prava su isto što i ljudska prava i samo one zemlje koje jednako tretiraju svoje građane mogu da napreduju.

Naslovna fotografija: instagram.com/ourlifestylechoices

Jelena 

Comments