Međunarodni dan žena se obeležava svake godine 8. marta u znak sećanja na napredak i nastavak rada ka većoj rodnoj ravnopravnosti širom sveta. To je prilika da se prisetimo ko su najpoznatije aktivistkinje koje su svojim hrabrim delima menjale sve.

Koristimo ovaj trenutak da istaknemo liderke i pionirke koje su dale izuzetan doprinos istoriji i razvoju društva i rodne ravnopravnosti.

Najpoznatije aktivistkinje koje su menjale svet

Emmeline Pankhurst

Početkom dvadesetog veka, grupa Britanki pokrenula je kampanju da žene dobiju pravo glasa. One su sebe nazivale sufražetkinjama, a vođa im je bila Emmeline Pankhurst. Emmeline je verovala u „dela a ne u reči“, a njena militantna taktika značila je da joj zatvorska ćelija nije bila strana. Koliko god da je bila hapšena, Pankhurst je pronašla načine da se pobuni i inspirisala je druge zatvorenike da joj se pridruže u štrajku glađu. Njena misija je konačno uspela 1928. (kada su sve Britanke starije od 21 godine konačno dobile pravo glasa). Pobeda je, međutim, bila gorko-slatka, jer je i sama Pankhurst umrla samo 2 nedelje ranije.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @maudelynn

Rosa Parks

Godine 1955. Rosa Parks je postala moćan simbol američkog pokreta za građanska prava, kada je odbila da ustupi svoje mesto u autobusu belom putniku. Njeno odbijanje je prekršilo stroge zakone Alabame o segregaciji i signaliziralo vlastima da Parks zauzima stav – ili mesto – protiv institucionalizovanog rasizma. Njeno hapšenje zbog građanske neposlušnosti izazvalo je masovni protest i Parks je bila jedna od najvažnijih političkih aktivistkinja pokreta. Ostala je uporni borac za rasnu jednakost sve do svoje smrti 2005. godine.

Obiageli Ezekwesili

U 2014. godini, bivša ministarka obrazovanja Obiageli Ezekvesili prisustvovala je mitingu u Nigeriji i pokrenula kampanju „Vratite naše devojke“. Ona je reagovala na krizu koja se dogodila u regionu Čibok – gde je nigerijska teroristička grupa Boko Haram otela više od 270 devojčica iz internata. Kampanja je postala viralna, pa je nigerijska vlada je bila primorana da reaguje. Mnoge devojčice su spasene u dogovorenim nagodbama, ali kidnapovanje ostaje problem u Nigeriji. Ipak, Ezekvesili stoji kao svetionik nade i njen glas nastavlja da ukazuje na korupciju i apatiju koje ugrožavaju mlade devojke.

Malala Yousafzai

Malala Yousafzai je 2012. postala jedna od najpoznatijih učenica na svetu kada su je upucali talibani u pokušaju atentata. Imala je samo 15 godina. Njen zločin je bilo javno istupanje u ime devojaka i njihovog prava na obrazovanje. Zatim, 2008. godine, kada su talibani preuzeli Malalino selo u Pakistanu, drastično su ograničili slobodu žena, a devojčicama je bilo zabranjeno da idu u školu. Za svoj neverovatan čin hrabrosti, Malala je postala najmlađa osoba koja je dobila Nobelovu nagradu za mir i danas je jedna od najprepoznatljivijih svetskih zagovornica obrazovanja.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Malala Yousafzai (@malala)

Gloria Steinem

Gloria je privukla pažnju javnosti kada se infiltrirala u njujorški Plejboj klub Hugha Hefnera kao novinarka da izveštava o uslovima rada. Njeno eksplozivno izlaganje, „Bila sam Plejboj zečica“, otkrilo je seksistički i nedovoljno plaćeni život konobarica „zečica“. Steinem je nastavila da izveštava o drugim progresivnim pitanjima, posebno u vezi sa pokretom za oslobođenje žena, a ubrzo je stekla ime kao feministkinja krajem dvadesetog i početkom dvadeset prvog veka.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by NEXT IAS (@nextias)

Waris Dirie

Supermodel i Bond devojčica, Waris Dirie, imala je samo 5 godina kada je bila podvrgnuta sakaćenju ženskih genitalija (FGM). FGM nema zdravstvene koristi i u danima nakon procedure mnoge devojke umiru od gubitka krvi ili infekcije. Godine 1996, Dirie je iskoristila svoju platformu da govori protiv nehumane prakse i usmerila pažnju širom sveta na to pitanje. Od tada je osnovala nekoliko medicinskih centara koji nude ženama rekonstruktivnu hirurgiju i osnovala Desert Flower Foundation za pružanje obrazovanja.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Waris Dirie (@waris.dirie)

Leymah Gbowee

Godine 2011, Leymah je dobila Nobelovu nagradu za mir jer je bila istaknuta liberijska aktivistkinja, socijalna radnica i zagovornica prava žena. Njen najvažniji rad uključivao je okupljanje žena (i hrišćanki i muslimanki) u nenasilnom pokretu koji je vršio pritisak na lidere da okončaju 14-godišnji građanski rat u Liberiji. Postigli su ovaj cilj 2003. godine, što je bila istorijska pobeda mira, koja je utrla put za izbor prve žene na čelu afričke države.

Pročitajte i ovo: Kada će javnost postati nežnija prema poznatim ženama koje su majke?

Božica Luković

Comments