Povratak bivšem partneru i bolja veza nakon raskida su mogući, smatraju stručnjaci za odnose – uz obostran trud i zrelo ponašanje, kako se greške zbog kojih je veza prekinuta ne bi ponavljale.

Ako oboje želite da date svojoj vezi još jednu šansu, preduzmite nove korake, kako biste izgradili zdraviji i stabilniji odnos.

Razgovar o prošlosti

Ne možete jednostavno reći „šta je bilo, bilo je“ i ostaviti prošlost na miru, jer su greške koje ste oboje pravili i dovele do raskida. Morate razgovarati o povredama koje ste naneli jednom drugom, a to je teško i bolno.

Možete biti u iskušenju da stvari gurnete pod tepih, verujući da treba da započnete potpuno nov odnos, ali povratak bivšem zahteva lečenje starih rana, kako ne bi zatrovale vaš pokušaj da obnovite vezu. O svemu morate razgovarati, uključujući neverstvo, a teški razgovori mogu pomoći u zbližavanju i poboljšati komunikaciju.

Poštovanje različitih perspektiva

U svim vezama, a posebno onim koje se nastavljaju nakon raskida, važno je napraviti prostor za obe perspektive – to znači da morate odustati od navike da dokazujete ko je u pravu. Aktivno slušajte jedno drugo sa idejom da ste oboje u pravu, svako sa svoje tačke gledišta i tada ćete moći da izrazite svoja osećanja na zdrav način, u bezbednom prostoru i da shvatite poziciju partnera, kao i svoju sopstvenu. Vaš povratak bivšem dolazi sa jednog mesta, a partnerov sa drugog i potrebno je da shvatite i uvažite različite perspektive i uključite ih u obnovu odnosa.

Povratak bivšem i međuvreme

Želja i odluka da obnovite vezu javile su se nakon razmišljanja i uvida – prošlo je neko vreme, za koje ste nešto shvatili i naučili, zbog čega verujete da možete poboljšati odnos u budućnosti. Stručnjaci savetuju da nakon pomirenja razmotrite neka važna pitanja – kako vas je raskid promenio, šta ste loše podnosili u vezi, kako nameravate da drugačije rešavate probleme u obnovljenom odnosu i gde treba da preuzmete više odgovornosti?

Takođe, razgovor o međuvremenu je i razgovor o onome što ste doživeli dok ste bili razdvojeni – povratak bivšem treba da se zasniva na iskrenoj komunikaciji, a to može uključivati i razgovor o vezama koje ste imali dok je trajao raskid.

Povratak bivšem partneru i bolja veza

Oboje ćete morati aktivno da radite na promeni starih obrazaca ponašanja, kako biste osigurali da povratak bivšem partneru bude uspešan i kako biste stvorili zdravo i trajno partnerstvo. To znači da treba da razmislite i razgovarate o tome kako da drugačije komunicirate, kako da sprečite povratak starih obrazaca, kako možete bolje da podržite jedno drugo i stvorite sigurniju vezu.

Pročitajte i ovo: Znaci da te bivši nije preboleo – i da ne zaslužuje drugu šansu

Radoznalost i samorefleksija

Pokušajte da radite na razumevanju onoga što se dešava iznutra, uključujući suočavanje sa emocijama koje vam nisu prijatne i koje želite da izbegnete. Budite radoznali u odnosu na svoja i partnerova osećanja i bavite se samoposmatranjem – činite to svesno i namerno, nastojeći da razumete sebe i pružajući to isto razumevanje partneru. Razvijanje samosvesti i svesti o drugoj osobi jednako je važno, jer svako posmatra svet kroz sopstveno sočivo. U zdravim odnosima, partneri se trude da shvate međusobne doživljaje sveta.

Da biste izrazili istinsko interesovanje za osećanja svog partnera, pitajte ga kako se oseća u obnovljenom odnosu, a zatim sumirajte njegove odgovore ponavljajući ih, da biste se uverili da ste dobro shvatili. Kada partner oseća da ga čujete i razumete (kao i on vas), veza može da se produbi.

Povratak bivšem i ponovno povezivanje

Posvetite se ponovnom povezivanju – ne uzimajte zdravo za gotovo svoj odnos i ne pokušavajte da nastavite gde ste stali, jer možete lako skliznuti u stare obrasce. Pronađite vreme koje ćete provesti kvalitetno i budite posebno senzitivni i odgovorni sa tim, naročito ako je to deo problema koji je doveo do raskida. Potrebno je i zdravo je da svako ima svoj život, ali isto tako je važno da imate zajedničke sadržaje – kvalitet vremena koji provodite zajedno jedan je od glavnih faktora zadovoljstva u vezi, pokazala su istraživanja.

To znači da, ako ste ranije zajedničko vreme provodili uglavnom u kući, gledajući filmove i serije, sada pokušate da se bavite hobijem u kome oboje uživate – povratak bivšem zahteva podizanje kvaliteta veze i više posvećivanja. I kada ste zajedno (u šetnji, restovarnu, na izletu), najbolje je da isključite telefone, kako biste mogli da se opustite i fokusirate jedno na drugo. Aktivno stvaranje vremena za duboko povezivanje, pokazuje da vam su vam partner i veza prioriteti i da ste voljni da uložite energiju, vreme i pažnju u vaš odnos.

Povratak bišem i lista kvaliteta

Da biste ovaj put uspeli, može vam biti od pomoći da odlučite koje kvalitete oboje želite da imate u vezi i da napravite liste (zabava, strast, vernost, odgovornost…) i obavežete se da ćete oboje težiti tim kvalitetima.

To ne znači da se obavezujete da budete nešto što niste, ili da prisiljavate partnera da to čini, već da postavljate idealnu sliku vašeg partnerstva, kojoj ćete oboje stremiti. Verovatno će postojati određene razlike u kvalitetima koje svako od vas preferira i biće potrebno da pronađete kompromise. Na primer, ako cenite zdrav način života i želite da on preovlađuje u vašoj vezi, a partneru nije stalo do vežbanja i zdrave ishrane, morate se naći negde na sredini – možda možete pronaći zdrave aktivnosti koje nisu vežbanje u teretani, a u kojima ćete zajedno uživati, poput plesa ili planinarenja.

Istražite međusobne želje i pronađite način da ih ispunite, kako biste izbegli sukobe i sabotaže. Upamtite da ste vas dvoje tandem i da ste oboje odgovorni za kvalitet i stabilnost odnosa – stvari neće biti kao što su bile, a i ne treba da budu, jer oboje želite da ostvarite bolju i zdraviju vezu, u kojoj možete da napredujete.

Pročitajte i ovo: Pomirenje sa bivšim – koje greške ne treba da ponavljate

Naslovna fotografija: instagram.com/authenticlovepresets

Brankica Milošević

Comments