Da li ste se ikada pitali šta sve stoji iza kompleksnog procesa kreiranja jedne modne kolekcije, pogotovo couture komada? Couture je notorno intenzivan proces, i predstavlja mukotrpan rad izdvajanja i merenja perli, bisera i tkanina, kao i kreiranje šavova koji doprinose neprocenjivoj lepoti jednog komada. Umetnički direktor brenda Schiaparelli, Daniel Roseberry, još od 2019. godine verno doprinosi čitavom ovom procesu, koji karakterište kao “unutrašnji osećaj”.

Roseberry čitav proces kreiranja vidi kao univerzum kreativnih i tehničkih slagalica, te ga opisuje sledećim rečima: Kada se rade probe, to je jedan vid ceremonije. Kada je sve dobro, dobijem osećaj da je čitava Zemlja stala na dve sekunde.

Evo kako izgleda proces kreiranja jednog couture komada

Kad je u pitanju zimska kolekcija Schiaparellija, Daniel Roseberry je zamislio posebnu kreaciju – duboko crno odelo sa suknjom, velikim šeširom i korsetom u boji šampanjca, koje je na kukovima ukrašeno sa dve plišane mašne. Sama jakna (sako) zahtevao je čitavih pet proba i preko 150 sati rada kako bi se sve dovelo do perfekcije.

Nastanak prve skice

Na početku svake sezone, Roseberry u atelje donosi pet ili šest crteža jakni, nakon čega sledi brza analiza kako bi se dobila samo silueta. Tada dolazi do važnijih odluka poput – kako će izgledati ramena: obla, opuštena ili kvadratasta, i slično. Dakle, prva skica se odnosila, u ovom slučaju, samo na rame, a ne na celu kreaciju.

Prva proba modela + druga proba i nova skica

Nakon donesenih odluka, pravi se prva proba. Odabran je oblik ramena i pravi se struktura ovog dela kreacije, za koji je trebalo nekoliko nedelja da nastane. Potom, drugom probom dolazi i druga skica, na kojoj je nacrtana čitava jakna, zajedno sa pantalonama veoma uskog struka. Ovom prilikom, smatrano je da su pantalone izgledale previše ozbiljno, pa je zbog toga izabrana suknja.

Skice su veoma važne zbog toga što morate “romantizovati čitavu ideju sa ateljeom”, kako kaže Roseberry. U njegovom slučaju je to posebno važno, jer on uglavnom govori engleski, dok ostatak ateljea govori francuski jezik. Na taj način ih koristi kako bi skice govorile umesto njega, jer se ostatak tima doslovno mora zaljubiti u ono što vidi.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Schiaparelli (@schiaparelli)

Treća proba modela

U ovom trenutku, Roseberry je opisao kako je znao da je ono što vidi pred sobom “gotov proizvod”. Čim je ugledao jaknu uparenu sa suknjom, čak i u tom “grubom” obliku sa iglicama po čitavom dizajnu, znao je da je to ono što je zamislio. Ovo je izgled koji je zamišljen sa idejom da se istakne silueta, i upravo to je učinjeno.

Na trećoj probi se određuje dužina rukava i konačne mere za telo. Dizajn je zahtevao određene korekcije, tako da su leđa otvorena za svega deset centimetara, kako bi se video korset, ali je ta prepravka ostavljena za završetak dizajna. Isto tako, na trećoj probi su dodate crne plišane mašne, kako bi se kreacija načinila “romantičnijom”, kao i čoker i crveni, skoro naranžasti ruž koji će model nositi. Tada su zatražili i neke od starijih dizajna velikih šešira, kako bi ih videli u sklopu sa čitavom kreacijom.

Četvrta proba modela

Smatra se da ako nešto niste pogodili do četvrte probe, onda definitivno nešto nije kako treba. Sada već skoro sve materijale imaju na broju. Ako je u pitanju samo jedna vrsta vune, onda se prave probe sa različitim varijacijama te jedne, dok se ne izabere prava. Postavlja se i pitanje da li se materijalu dopada da na određeni način bude prerađen i oblikovan? Traži se kvalitet materijala kome neće smetati da se oblikuje i savija oko ramena, a koji istovremeno daje utisak i oštrine i lakoće.

Potom se štampaju papirne “makete” nakita koji će se upariti sa čitavim izgledom – minđuše, narukvice i drugi dodaci. Jakna je bila ostavljena skoro u potpunosti bez dekoracija, ali su zatim eksperimentisali sa crnim kuglicama, poput grožđa, ali nisu bila dovoljno tamna. Zbog toga su odlučili da naprave dve nove probne verzije – jedne su bile crne emajlirane perle, koje su bile previše sjajne i ličile na mermer, i druge u vidu penastih kuglica koje su bile umotane u svileni konac.

Peta proba – dva dana do kraja

Na poslednjoj probi dolazi do konačnog postavljanja i prišivanja veza. Definisana je konačna dužina rukava, a plišane mašne su u manjoj meri uvećane i izdužene. Kad couture fitinzi budu završeni, onda to postaje poput ceremonije. Čitava prostorija utihne, zatim krene aplauz, a atelje postane poput scene nakon završene predstave.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Schiaparelli (@schiaparelli)

Sad znate kako se kreira jedan couture komad

Kao što ste mogli da pročitate, kreiranje jednog couture komada, i bilo kakvog modnog komada, zahteva veliku količinu uloženog truda, rada i vremena. Sigurno da Daniel Roseberry nije jedini dizajner koji prolazi kroz ovaj mukotrpan proces, jer da je tako lako, svi bi mogli da budu dizajneri. Nadamo se da vas je ova detaljna priča inspirisala da malo više istražite o čitavom procesu dizajna različitih velikana modnih kuća.

Naslovna fotografija: instagram.com/schiaparelli

Nenad Grubanoski

Comments