Ti živiš svoja ubeđenja

Da, to si čula puno puta, ali šta to u stvari znači? I ako odigravaš negativna ubeđenja, kako da ih promeniš, da rade u tvoju korist? Kako da oduzmeš moć unutrašnjem kritičaru, ili barem da ga postaviš na njegovo mesto?
Kritičar te navodi da sumnjaš u sebe. U svoje sposobnosti, svoje odluke, svoje motive, talente, planove, u svoj karakter i istrajnost – u sve ono uz pomoć čega postižeš svoje ciljeve, ostvaruješ i potvrđuješ sebe, pronalaziš smisao svog života. Njegov posao je da podržava tvoju nesigurnost i samosabotažu, ali to ne mora da bude destruktivan posao, već način da se uspostavi ravnoteža.

kriticar 3 Šta ti govori tvoj unutrašnji kritičar?
Ljudi koji teže istini, plemenitosti i mudrosti, veoma su strogi prema sebi. Oni stalno u sve sumnjaju i sve preispituju. Pretresaju sve u sebi, ništa ne uzimaju zdravo za gotovo i uvek su spremni da prihvate nova saznanja i da se menjaju. Oni upošljavaju svog unutrašnjeg kritičara na ovom teškom poslu i informacije koje dobiju od njega upotrebljavaju konstruktivno. Ponekad nešto treba da koriguju, češće nešto o sebi samo treba da prihvate, a najčešće, kad se podvrgnu temeljnoj samokritici i pretresu sebe do dna, oni jačaju svoja ubeđenja, koja ih vode na njihovom putu samospoznaje. Koriste svoje najslabije karike da na njima izgrade svoju snagu i hrabrost. Mudrost se zasniva na paradoksu. Na objedinjavanju suprotnosti. Unutrašnji kritičar je oruđe mudrosti.

Comments