Proleće je vreme kad svi malo „poludimo“ naročito ako otkrijemo da su nam sve proverene odevne kombinacije za lepo vreme – tesne. Jesmo se malo ugojile tokom zime, ali nismo bile svesne da ćemo morati ili da pod hitno nabavimo neke nove (veće) ključne komade garderobe, ili da pod hitno smaknemo višak.

I naravno, odlučujemo se za instant rešenja, za koja dobro znamo da ne daju trajne rezultate, da škode našem zdravlju i emotivnoj stabilnosti. Radimo protiv sebe, mučimo sebe i gladujemo, borimo se sa napadima gladi danju i noću, ne možemo dobro da spavamo (jer smo gladni) – ratujemo protiv kilograma, a zapravo ratujemo protiv sebe. Vrlo nezdrava situacija, koja uglavnom donosi očekivane rezultate – koji ne traju dugo.

toa heftiba 250941 unsplash 1 Stručnjaci upozoravaju (po ko zna koji put) – gladovanje vas vodi samo ka većoj gojaznosti

Ako imate to iskustvo, da se posle svake invazivne dijete i mršavljenja, čim malo prestanete da vodite računa, još više ugojite, vreme je da poslušate savete koje nam stručnjaci stalno upućuju – nema instant rešenja, mršaviti se mora polako i bez maltretiranja organizma i nema trajnih rezultata bez vežbanja, odnosno, fizičkih aktivnosti.

Istraživanja pokazuju da našu masu, metabolizam i apetit kontroliše mozak – hipotalamus vodi glavnu reč, presuđuje i donosi odluke kada se radi o gojenju i mršavljenju. Psiholozi nas upozoravaju da u mozgu postoji informacija o tome koliko smo veliki – mozak ima svoje mere koje poznaje i prihvata i sabotira naše pokušaje da sabotiramo njegove informacije.

Tako se bukvalno borimo protiv sebe i na svesnom i na nesvesnom nivou – radimo jedno, a mozak radi drugo i obično on pobeđuje. Makar na taj način što nas navede da nakon mršavljenja ponovo nabacimo kilograme i vratimo se na veličinu koja je za njega realna i poželjna. Naš mozak je nesrećan kad smo mršavi, ako to inače nije naša uobičajena veličina.

Comments