Lako je upoređivati se sa drugima i videti samo sopstvene nedostatke – to svi radimo, a u savremenom svetu, kada se veliki deo interakcije odvija na društvenim mrežama, to je gotovo neizbežno. Gledajući nečije fotografije sa odmora, venčanja, proslava, druženja, može nam se učiniti da svi imaju ono što nama nedostaje, a za čim žudimo i naše samopouzdanje može biti ozbiljno narušeno. I svima nam je potrebno veće samopouzdanje, koje ne zavisi od potvrde drugih i ne gradi se na osnovu toga što smo u nečemu bolji od drugih.

Bez obzira da li imate manjak samopouzdanja zbog poređenja sa drugima, ili zbog stresnih životnih iskustava, ili previše samokritike, možete se osnažiti i steći veće samopouzdanje i opušteniji stav, tako da vaše vrednosti i vrline zaista zablistaju.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Araqs (@parisianamour)

Zašto vam je potrebno samopouzdanje

Izgradnja samopouzdanja može vam pomoći da se osećate bolje zbog sebe i svojih životnih izbora i da doživite svoj život u potpunosti. Ono je prepleteno sa verovanjem u sebe i svoje sposobnosti, kao i sa poznavanjem sebe. Kada imate veće samopouzdanje, bolje se osećate zbog onog što jeste, umesto da se osećate loše zbog onog što niste. A kada ste OK sami sa sobom, smanjujete šanse da iskusite strah i anksioznost ili smanjujete uticaj ovih osećanja i stanja.

Veće samopouzdanje vam omogućava da izađete iz svoje zone udobnosti, da prihvatite rizike i oprobate sebe u novim stvarima – novom poslu, novoj vezi, novim iskustvima u svim oblastima života.

Kako da izgradite veće samopouzdanje

Držite se svog pravca i prestanite da se upoređujete

Poređenje sa drugima utiče na ponašanje, pokazuju istraživanja i to može biti pozitivno. Kada vidimo da drugi nešto rade dobro, možemo pomisliti „u redu, ovo mogu i ja“ i možemo se ohrabriti da pokušamo nešto novo. To je zdrav način poređenja sa drugima – motivišući. Međutim, ako ne uspevamo da steknemo ono što drugi imaju i da dosegnemo uspehe koje su drugi postigli, možemo izgubiti samopouzdanje i osećati da naš život ne vredi ništa, zanemarujući stvari koje smo postigli i u kojima smo uspeli. A možemo se osećati manje vredno, nezaslužno i nesposobno i samopouzdanje nam može opasti „ispod nule“ i bez prolaženja kroz motivacionu fazu. Tada možemo zavideti drugima – i na uspehu i na samopouzdanju. Voleli bismo da budemo opušteniji i bezbrižniji, a nismo. Voleli bismo da nam nije teško da istražujemo i eksperimentišemo, a jeste. Voleli bismo da smo slobodniji, a osećamo se sputano. I izgleda da drugi nemaju taj problem, blago njima, sve im ide lako.

Međutim, to je subjektivno i netačno viđenje, koje iskrivljuje stvarnost. Mi ne znamo da li je drugima lakše ili teže, a sigurno im nije sve lako, kao što se nama čini. I od poređenja sa njima, uvek na svoju štetu, nemamo baš ništa – osim zavisti i ogorčenja.

Držite se, dakle, svog pravca i onog što je dobro i vredno u vašem životu. Zapitajte se u čemu ste dobri i odlični i šta je sjajno u vašem životu, što ne biste ni za šta menjali. Zapišite to. Napravite listu dobrih i vrednih stvari, na koje ste ponosni, zbog kojih ste srećni i zbog koji ste zahvalni.

Pročitajte i ovo: Izgradite samopouzdanje u komunikaciji na poslu uz formule koje provereno rade

Veće samopouzdanje i veća briga o sebi

To ne znači samo da se hranite zdravije i više krećete, već i da shvatite da ste vredni toga da se bolje brinete o sebi, da uložite napor u planiranje zdravih obroka, da dobijate više sunčeve svetlosti i krećete se. Bezbrojna istraživanja povezuju zdravu ishranu i vežbanje sa povećanim samopouzdanjem.

Vodite računa i da se dovoljno odmorite i naspavate, jer to je povezano sa nivoom energije i raspoloženjem, koji su i te kako povezani sa samopouzdanjem. Ako loše spavate, veća je verovatnoća da ćete se lošije osećati i da će vam samopouzdanje opasti.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Araqs (@parisianamour)

Prilagodite način na koji se obraćate sebi

Teško je promeniti unutrašnju komunikaciju, a ona u ogromnoj meri reflektuje i podržava vaš stav prema sebi. Pokušajte da izgradite naviku pozitivnijeg unutrašnjeg dijaloga. Umesto da kažete sebi „ne mogu ovo“ recite „još ne mogu“ ili „hoću, pokušaću“. Umesto „ovo je suviše teško“ recite sebi „samo treba da pokušam“. Umesto „nikada ništa ne uradim kako treba“, pokušajte sa „sad znam i sledeći put ću uraditi bolje“. Smanjite kritičko posmatranje i obraćanje sebi, recite sebi svakog dana da ste lepi i dobri, da ste dovoljni i da vredite takvi kakvi ste. Pohvalite sebe za ono u čemu ste dobri – bilo da je to vaša sposbnost slušanja ili spremanje jednog specijalnog jela. To može delovati neprirodno, dok ne steknete naviku da se sebi obraćate sa više pažnje i poštovanja, ali praksa pomaže da to usvojite.

Veće samopouzdanje uz realne ciljeve

Ako ste zamislili da se za mesec dana transformišete u top-model, namučićete sebe i verovatno vam neće uspeti. To nije realno. I top modeli se odriču i podvrgavaju rigoroznim dijetama i intervencijama da bi bili takvi. Dakle, možda vam samopouzdanje uništavaju nerealni ciljevi i neobjektivne procene svojih mogućnosti. Za veće samopouzdanje postavite realnije ciljeve, odnosno, veliko dostignuće podelite na faze i manje delove, na korakte koje ćete lakše ispunjavati jedan po jedan, a svaki načinjen korak, predstavljaće uspeh i napredak ka glavnom cilju.

Proslavite svaki mali uspeh, da biste zapamtili osećaj postignuća – a na temelju tog iskustva izgradićete veće samopouzdanje.

Pročitajte i ovo: Ove stvari možete da uradite za sebe, ako vam je potrebno da podignete samopouzdanje

Naslovna fotografija: instagram.com/parisianamour

Brankica Milošević

Comments