Kako sebi olakšati?

Za obe vrste anksioznosti veoma je važno držati se svesti o tome šta jeste, šta je realno i stalno se podsećati na sadašnjost i vraćati (iz fokusiranja na prošlost ili budućnost) u sadašnji trenutak.

To je veoma težak zadatak, naročito za traumatizovane osobe, koje su izgubile bazično osećanje sigurnosti. Njima je potrebno okruženje u kome se osećaju potpuno bezbedno, pre nego što bude u stanju da počne da se bavi obrađivanjem besa, žaljenja i očaja koji se u njoj nagomilao. Terapeutski rad je potrebno sprovoditi veoma lagano, bez ikakve presije i sa puno razumevanja i umešnosti, jer će se traumatizovane osobe osećati postiđeno i bezvredno pri prvim znacima anksioznosti i depresije koji se probude tokom terapije. Važno je pronaći pažljivog terapeuta u koga klijent ima poverenja i pred kim može da se otvori.

Veoma je važna podrška prijatelja i porodice, jer čak i kad se osećaju isključeno i izolovano od ostatka sveta (odsečeno od realnosti) anksiozne osobe mogu da osete i da cene kada su voljene i kada im se pruža podrška i pomoć. Umirujuće tehnike disanja, meditacija, opuštanje uz zvuke prirode i stalno podsećanje na boravak u sadašnjosti takođe su važan deo sistematične podrške i terapeutskog procesa.

Izvor fotografija: instagram.com/glitterguide

Brankica Milošević

Comments