Razlika između spontanog i nameštenog osmeha

Lažan osmeh je u proseku deset puta širi i srdačniji od iskrenog i spontanog, otkrila su istraživanja, jer je namera osobe da osmeh bude primećen i izvrši uticaj. Namešten osmeh se brzo pojavljuje i nestaje, a prirodan se pomalja potepeno i često se ponavlja. Kad vam se neko odjednom široko osmehne, obratite pažnju na to da li mu se osmeh odslikava u očima, ili oči ostaju hladne i nedodirnute tim izrazom.

Osmesi ljubavi i strasti

Socijalni psiholozi tvrde da duboka osećanja i strastvena telesna privlačnost izazivaju sasvim različite vrste osmeha. Zaljubljeni više pokazuju pravi osmeh u društvu partnera, a ako kod nekoga ima više požude i strasti, nego emocija, manje je spontanih i prirodnih osmeha. Osmeh poverenja praćen dubokim pogledom, izražava privrženost i emocije, dok je osmeh koji ostaje samo na usnama, bez produbljivanja kontakta pogledom, izraz površne požude.

osmeh 2 Kako da protumačiš sve nijanse osmeha i njihovih poruka

Zbunjujuće poruke osmeha

Muškarci često pogrešno tumače ženski osmeh – prijateljski, ljubazan i prijazan smešak češće tumače kao poziv na flert i „zeleno svetlo“ za udvaranje, a žene muške osmehe upućene kao seksualni poziv češće pogrešno tumače kao podršku i razumevanje.

Ko se češće osmehuje

Žene se osmehuju znatno češće nego muškarci, narčito u kasnim tinejdžerskim godinama i kao mlade odrasle osobe, odnosno u dobu kada najčešće šaljemo seksualne signale. Muškarci ređe uzvraćaju osmeh, naročito drugom muškarcu, a nivo testosterona ima veze sa tim, otkrivaju istraživanja. Muškarci sa višim nivoom testosterona ređe se osmehuju, a kada se smeše pod pritiskom ili u strahu, oni poručuju da je situacija i dalje pod njihovom kontrolom.

 

Brankica Milošević

Comments