Milenijalci su jedna od onih generacija kojom se svet i mediji najviše bave potpuno fascinirani time šta sve njima pada na pamet! Na stranu to što se veruje da su lenji, egocentrični i prilepljeni za telefon (što nije nužno tačno) – milenijalci žive život po nekim svojim pravilima koja su starijima potpuno nejasna, bez obzira na to da li govorimo o nečemu u pozitivnom ili negativnom kontekstu. Na primer, milenijalci su generacija koja, ako je sudeći prema istraživanjima, ne praktikuje odlazak na pauzu za ručak kada su na poslu (to mogu lično da potvrdim!), isto tako izbegavaju klasična venčanja sa mnogo poklona i mnogo gostiju, a nije im strano čak ni to da se venčavaju sa svojim najboljim prijateljima jer je prijateljstvo najčistiji i najlepši oblik ljubavi, po njihovom mišljenju. Ipak, iako potpuno nekonvencionalni i moderni, njihovi hobiji otkrivaju da milenijalci imaju i onu drugu stranu koja je sve samo ne toliko savremena. Obožavaoci seoskih rukotvorina, gramofonskih ploča i, sada potpuno očigledno, poštanskih markica, milenijalci zapravo stalno balansiraju između nostalgije za prošlim vremenima u kojima su odrastali njihovi roditelji i potreba savremenog društva, nastojeći da ograniče toksičnu vezu sa tehnologijom i digitalnim svetom. Možemo da mislimo da je ovo preterivanje i čist hipsteraj (obično o hipsterima nemamo baš pozitivno mišljenje iako, opet, grešimo), ali ne možemo da kažemo da ova priča ne pije vodu.

Uglavnom, da, novi hobi koji je osvojio srca milenijalaca jeste skupljanje poštanskih markica (philately). Iskreno, mislim da je to jako zanimljivo jer su markice zapravo zaista lepe za sakupljanje, a pritom mogu da imaju i veliku istorijsku vrednost, dok je istovremeno to potpuno neočekivano budući da sam ja, recimo, kao mala sakupljala salvete, omote od čokolada i kutije od cigareta i šibica (ne pitaj). Mislim da markice nije skupljao ni moj deda, iako jeste značke (eto još jedne ideje za stari-novi hobi). Sada ne skupljam ništa, mada, možda bih mogla figurice iz kinder jaja budući da sam ih pojela ko zna koliko za vreme izolacije…

Neko će se sigurno zapitati znaju li milenijalci uopšte šta su markice, da li su ikada napisali pismo rukom i slično, ali dokaz da je ovaj starinski hobi ozbiljno popularan među mladima su niko drugi do društvene mreže. Na Instagramu #philately ima skoro 318 hiljada objava (#stampcollection skoro 120 hiljada), a poređenja radi, ovo je znatno više nego što to ima #oatmilk (oko 230 hiljada) ili #millennialpink (oko 75 hiljada) kao neki od najpopularnijih pojmova koji se dovode u vezu sa ovom generacijom i njihovim stilom života. A budući da naše bake i deke nisu aktivne na društvenim mrežama, ovo znači da su markice našle svoje nove, mnogo mlađe obožavaoce.

Uzmimo kao primer i TikTok – najomiljeniju aplikaciju milenijalaca (ako mislite da je Instagram passé) – čak i tamo postoji #stamp koji pritom ima 27 miliona pregleda, što deluje kao veoma veliki broj…

Neki milenijalci skupljaju markice koje su vizuelno dopadljive, dok neki svoju kolekciju prave na osnovu istorijskog ili geografskog porekla. Neki skupljaju markice na osnovu teme kao što su, na primer, ptice, sport ili poznate ličnosti. 

Evo i jedne zanimljivosti za kraj – poštanske markice su skupljali i Freddie Mercury i John Lennon, a njihove kolekcije se mogu videti u The Postal Museum u Londonu i National Postal Museum u Vašingtonu. A znamo da su oni bili kul…

Naslovna fotografija: unsplash.com

Ivana

Comments