Iako se svi celog života brinu o svojoj kosi, to ne znači da su sve navike dobre. Oporavak oštećene kose je moguć ukoliko znate koje greške pravite kada je tretirate. Kosa se može oštetiti kada je perete, sušite, uvijate, ali i kad pokušavate da je odmrsite. Razlozi su razni, te vam donosimo 5 najvažnijih, kao i na koji način je moguć oporavak oštećene kose.

Pogrešno je češljate

Mnogi često oštećuju kosu tako što je pogrešno češljaju i raspetljavaju. U ljudskoj je prirodi da se krene s češljanjem od temena glave do krajeva kose. Međutim, ako pri takvom načinu češljanja čujete bilo kakav čudan zvuk ili osećate bol – znači da kidate kosu. Savetuje se da krenete suprotno od instinkta. Počnite polako, češljajte kosu od krajeva i polako idite ka korenu kose. Videćete da se zamršeni čvorovi lakše raščešljavaju. Na ovaj način se kosa neće kidati.

Kidate kosu grubim pokretima

Uglavnom smo sami krivi kad jako povlačimo kosu kad želimo da napravimo zalizanu punđu ili konjski rep. Međutim, kad je previše jako povučemo, tad kosa trpi i napeta je, kao i teme glave. Kako biste ovo izbegli, preporučuje se češljanje suve ili delimično mokre kose, nikad mokre. Koristite mekanu četku koja temenu ne stvara previše napetosti, a istovremeno zaglađuje kosu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tamara Mory (@tamaramory)

Način na koji vezujete kosu utiče na napetost u temenu i vlasima kose. Gumice za kosu možda je najbolje skupljaju, ali se savetuje da ih ne koristite. Tanke gumice su naštetnije jer kidaju vlasi. Savet profesionalaca jeste da u bilo kojoj situaciji možete da koristite gumicu koja izgleda kao kabl i isto tako se uvija. Ona veoma pomaže kod napetosti.

Ne pilingujete dovoljno kožu glave

Nega kože glave je napokon dobila veliku pažnju kao što i zaslužuje. Potrebno je da znate kakva vam je koža glave kao što znate kakva je koža vašeg lica. Koža lica se hidrira, pilinguje, te ne bi trebalo da nega kože glave bude drugačija. Preporučuje se piling jednom do dva puta nedeljno. Na taj način ćete ukloniti perut i nakupljene proizvode, a i biće bolja cirkulacija što pospešuje zdraviji rast kose.

Pročitajte i: Cherry cola boja za kosu – trend koji je ponovo zaposeo društvene mreže

Postoji nekoliko načina da pilingujete kožu glave, što je važno za oporavak oštećene kose. Veoma je bitno da koristite samo jagodice prstiju, a ne nokte jer ćete tako iziritirati kožu. Postoje i proizvodi kao što su sredstva za čišćenje kože glave i četke za piling sa kojima možete uraditi eksfolijaciju.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tamara Mory (@tamaramory)

Tretirate kosu aparatima na visokoj temperaturi

Kada smo mlađi, svi smo na pogrešan način koristili aparate koji zagrevaju kosu. Znajte da je ova praksa veoma štetna po kosu. Mnogi profesionalni alati imaju podešavanja za temperaturu koja ide iznad 200, čak i do 230 stepeni. To jeste neophodno ukoliko želite bilo kakav specifičan hemijski tretman, ali znajte da nije neophodno za svakodnevnu upotrebu iako je usluga na visokom nivou.

Vruće aparate podesite da uvek greju ispod 200 stepeni kako biste bili sigurni da neće toplotom oštetiti kosu. Krenite sa temperaturom od 160 do 180 stepeni kako biste videli da li možete da postignete željenu frizuru na toj temperaturi. Po potrebi je povećavajte, ali bez preterivanja i žurbe. Zapamtite da ne smete da prelazite 200 stepeni i bez brige ste. Kada je kosa oštećena od toplote, onda je veoma teško da se oporavi.

Koristite pogrešne proizvode na oštećenoj kosi

Uobičajene su greške prilikom odabira adekvatnih proizvoda za kosu. Iako su proizvodi sa visokim sadržajem proteina najbolji za korišćenje, za oporavak oštećene kose je važno da koristite hidratantne preparate. Razgovarajte sa svojim frizerom jer vas može adekvatno uputiti da pronađete proizvode koji su vam potrebni.

Pročitajte još i: Disko kovrdže – frizura koja donosi energiju kultnog Studija 54

Naslovna fotografija: instagram.com/tamaramory

Marija Gavrilović

Comments