Zahvalniji smo: Kada imamo šta i kome da damo, mi se osećamo zahvalno na tome. Barbara Fredriksen smatra da je zahvalnost u svakodnevnom životu jedan od ključnih faktora koji utiču na povećanje lične sreće.

Davanje je zarazno: dajući, podstičemo i druge da daju. Kada se jedna osoba ponaša darežljivo, inspiriše darežljivost ljudi u svojoj okolini kako pokazuje studija Džejmsa Faulera (Univerzitet u Kaliforniji, San Dijego) i Nikolasa Kristkisa (Harvard).

poklon 2 1 Pet razloga zbog kojih je davanje dobro za nas

Pre nego što počnete da delite stvari “šakom i kapom”, treba da znate da ni sa davanjem nije dobro preterivati. Ne samo iz ekonomskih razloga, već i zbog toga što se mi lako adaptiramo na pozitivno, tako da lepa osećanja koja imamo kada dajemo drugima mogu da “izblede od preterane upotrebe”.

Zbog toga su bolja češća, a manja davanja, ona koja su lična i usmerena baš na osobu koju želimo da obradujemo. Treba imati u vidu i to da smo srećniji kada kupujemo ljudima koji su nam bliski.

Davanje može imati puno oblika. Pokloni su samo jedan od njih. Mi ljudima u svojoj okolini možemo uputiti i lepu reč, poziv na čaj ili film, ponuditi pomoć prijatelju, komšiji, kolegi, povesti nekoga na koncert, naučiti ga nečemu, ispričati lepu priču, učestvovati u volonterskoj akciji i tako čineći dobro drugima, raditi i na sopstvenoj sreći.

Imajući sva ova istraživanja u vidu, razmislite koliko ste do sada u životu poklanjali zato što ste “morali”, a koliko zato što ste to želeli, pa kada sledeći put budete išli u kupovinu poklona, imajte na umu sve ove blagodeti.  

Razmislite šta još u novoj godini možete da darujete ljudima oko sebe, čitavoj vašoj zajednici jer “bogat nije onaj ko puno ima, nego onaj ko puno daje.”

Fotografije: unsplash.com

Marija Vojnović Nešić i Ivana Penčić Vlajić, www.stepup.co.rs

Comments