Kada se govori o hidrataciji kože, obično je prva na pameti hijaluronska kiselina, kao najjači hidratator na tržištu, ali je vreme da se upoznate sa njenim manje poznatim suparnikom, a to je poliglutaminska kiselina (PGA).

Svako ko je u jednom trenutku imao iskustva sa suvom kožom je verovatno upoznat sa svim pogodnostima koje pruža hijaluronska kiselina, koja je široko smatrana kao zlatno rešenje za dehidrataciju. Ali, sa mnogo većim kapacitetom da zadrži svoju težinu u vodi, poliglutaminska će skinuti hijaluronsku kiselinu sa trona, a mi vam u nastavku govorimo sve što treba da znate o njoj!

Ovo je sve što treba da znate o PGA

Šta je poliglutaminska kiselina?

Pre svega, PGA je neverovatno jako, prirodno hidrirajuće sredstvo koje se dobija iz sojinih zrna. Razlog za to je što je ona ovlaživač rastvorljiv u vodi, sposoban da privuče i zadrži vodu unutar kože, i na njenoj površini.

PGA je takođe peptid prirodnog porekla. Proizvodi se fermentacijom koju izaziva bakterija pod nazivom Bacillus subtilis. Ovaj proces fermentacije je dobro poznat jer se koristi za pravljenje nato tradicionalne japanske hrane koja se pravi od zrna soja. U stvari, poliglutaminska kiselina se ponekad navodi i kao nato guma.

Benefiti poliglutaminske kiseline za kožu

Osim što se koristi u medicinskom svetu, u sistemima za lekove, poliglutaminska kiselina je takođe sastojak popularan u kozmetičkoj industriji. Sve u svemu, ima zaglađujući i hidratantni efekat na kožu, i čak može da pomogne u zarastanju rana.

PGA deluje kao humektant (proizvod za hidrataciju), izvlačeći hidrataciju iz atmosfere u kožu, a može i povećati proizvodnju pojedinih od naših prirodnih hidratantnih faktora. Takođe se zna da poliglutaminska kiselina sprečava razgradnju prirodne hijaluronske kiseline našeg tela.

Još jedna karakteristika PGA, koju deli sa hijaluronskom, jeste njena mogućnost da stvori “hidrogelsku mrežu”. Ono što ova mreža radi je da se proširuje kako bi privukla i zadržala vodu, plus pomaže u isporuci antioksidanata na kožu, što bi se inače pokazalo teškim.

Pročitajte i ovo: Kojična kiselina – sastojak koji rešava hiperpigmentaciju i tamne fleke na koži

Da li je poliglutaminska kiselina bolja od hijaluronske kiseline?

Ne mora nužno značiti da je PGA bolja od hijaluronske kiseline, ili obrnuto, jer one rade na drugačije načine kako bi hidrirale kožu. Kada se koristi u vidu proizvoda za negu kože, istina je da i jedna i druga zadržavaju vlažnost. Ali, tu se njihove ličnosti završavaju. Na prostom nivou, hijaluronska kiselina se prirodno može naći u koži, dok to nije slučaj sa poliglutaminskom.

Zatim, moramo izdvojiti i činjenicu da hijaluronska kiselina može da zadrži samo 1.000 puta svoju težinu u vodi, dok poliglutaminska može zadržati ekvivalent od 5.000 puta svoje molekularne težine. Iz tog razloga, postoje određene studije koje sugerišu da je PGA moćniji humektant od hijaluronske kiseline, smatraju stručnjaci.

Ipak, izdvaja se jedna stvar – zavisi u kom pravcu želite da se ta hidratacija kreće. Poliglutaminska kiselina se sastoji od većih molekula koji ne prodiru duboko u kožu. U stvari, istraživanja su pokazala da je teže dobiti konzistentnu molekularnu težinu PGA, što znači da je pouzdanije razmišljati o tome kao da se zadržava na vrhu kože, kao zaštitna barijera. Zbog toga je ona sjajna opcija ako želite da površinski sloj vaše kože ima “mokar” ili “rosan” izgled.

U međuvremenu, hijaluronska kiselina je dostupna u različitim veličinama molekula, što znači da su neki od manjih molekula u stanju da putuju do dubljih slojeva kože i hidriraju iznutra. Za razliku od hijaluronske kiseline, PGA dodatno ima antioksidativna svojstva.

Da li se poliglutaminska i hijaluronska kiselina mogu koristiti zajedno?

Kratak odgovor na ovo pitanje je – da, mogu. Iako se često suprotstavljaju jedna drugoj, ove dve kiseline se zapravo najbolje koriste zajedno. Ne morate da birate jednu ili drugu, jer one mogu biti komplementarne.

Kada se nanesu u tandemu, hijaluronska garantuje duboku hidrataciju, dok se poliglutaminska zadržava na površini kože kako bi sprečila gubitak vode, dok nadopunjuje fine bore. Drugim rečima, ovo je duo iz snova.

Kada se koristi poliglutaminska kiselina?

PGA se može koristiti i danju i noću, jer je u pitanju univerzalni sastojak koji se može koristiti pre hidratantne kreme, kao hidrirajći serum. Čak se može pomešati i sa tečnim puderom kako biste dobili ultimativni sjaj i izglađeni izgled kože.

Kao hijaluronska kiselina, poliglutaminska se odlično slaže sa vitaminom C i niacinamidom, i pomaže da se nadoknadi “hrskavost” površine koju retinol može ostaviti za sobom.

Neželjeni efekti poliglutaminske kiseline

PGA se generalno smatra bezbednom za upotrebu na koži sa minimalnim neželjenim efektima. Kao i kod svih sastojaka za negu kože, moguće je da dođe do reakcije, pa uvek uradite test ako je koristite prvi put, posebno ako imate osetljivu kožu.

Da zaključimo, poliglutaminska kiselina je svestrano i obećavajuće jedinjenje sa širokim spektrom potencijalnih primena. Njena jedinstvena svojstva čine ga atraktivnim materijalom za upotrebu u različitim industrijama, uključujući i kozmetičku. Sposobnost kiseline da poboljša zadržavanje vode, hidrataciju i elastičnost kože, čini je idealnim sastojkom u proizvodima za negu kože. Kako se istraživanja o ovom sastojku nastavljaju, možemo očekivati da ćemo videti još uzbudljivije razvoje i primene ovog izuzetnog jedinjenja.

Pročitajte i ovo: Šta je retinol i kako se koristi? Sve što treba da znate o ovom čudesnom sastojku za negu kože!

Naslovna fotografija: rawpixel.com

Nenad Grubanoski

Comments