Iako novi TikTok trend, šetnja u tišini, deluje kao izmišljanje tople vode, u bučnom savremenom svetu kojim vladaju ćudljivi trendovi, ima smisla vratiti se nečemu što je staro koliko i svet. A svaki put kad su civilizacijska dostignuća postajala preopterećujuća, ljudi su se okretali drevnim praksama i običnoj mudrosti prirode.

Možda vam je teško da zamislite kako je svet uopšte funkcionisao bez mobilnih telefona i slušalica, ali osamdesetih godina prošlog veka, među mladima je apsolutni hit bio vokmen (sa slušalicama) koji je služio za slušanje muziku u hodu. Ova naprava i dalje postoji, ali je niko više ne koristi, jer je mnogo praktičnije koristiti telefon za slušanje muzike – uz sve ostalo čemu vam služi u svakom trenutku.

Međutim, fantastične i korisne tekovine tehnološkog napretka, postale su ograničavajuće – sve vreme smo ožičeni i pažnja nam je rasuta, pa tako obično hodanje bez ičega u rukama i na glavi, da nam skreće pažnju i odvaja nas od sadašnjeg trenutka,  sada predstavlja majndfulnes tehniku, koju moramo da uključimo u svoju velnes rutinu.

Ako želite da držite korak sa savremenim trendovima, šetnja u tišini je apsolutni izazov, jer traži od vas da ostavite mobilne telefone kod kuće i da se diskonektujete na pola sata, sat.

Zajedno sa meditacijom, svesnim disanjem i uzemljenjem u sadašnji trenutak, šetnja u tišini predstavlja deo povratka prirodi, povezivanja sa svojim bićem i podizanjem nivoa svesnosti – što su sve drevne prakse samospoznaje, koje su poslednjih godina postale veoma popularne.

Sveprisutna bela buka je u savremenom svetu prilično pocrnela i postala valjajući talas ometajućih informacija – svi smo prestimulisani i tišina je postala istovremeno luksuz, lek i preventiva za mentalno zdravlje.

Šta je šetnja u tišini

Šetnja u tišini je svesni poduhvat, koji vas povezuje sa vašim unutrašnjim životom, tihim ritmom sopstvenog disanja i prirodom oko vas. Bez digitalnih ometanja, bez muzike i pričanja – samo hodanje i prisustvo u sebi i u sadašnjem trenutku.

Ta tišina nikako nije prazna i dosadna i nije samo odmor od digitalnog sveta. To je duboko putovanje u mentalnu jasnoću i kreativnost – šetnja u tišini kao novi TikTok trend, zapravo je meditacija u pokretu, drevna duhovna praksa budista.

Šta je cilj šetnje u tišini

Šetnja u tišini, hodanje bez slušanja muzike ili podkasta i bez razgovora sa bilo kim, način je da se fokusirate na vezu između uma, tela i prirode. Šetnja u tišini je najefikasnija u prirodnom okruženju, šumskim stazama, gde gradska vreva ne dopire i zvuci okruženja su zvuci prirode – šum vetra u krošnjama drveća, cvrkut ptica, žubor vode…

To je praksa svesnosti koja uključuje lagano i promišljeno hodanje uz obraćanje pažnje na svaki korak i senzacije koje osećate u sebi i oko sebe. Oblik meditacije koji kombinuje fizičku aktivnost sa meditativnom svešću i može biti korisna alternativa za svakog kome je teško da mirno sedi u tišini, kao što nalaže tradicionalna praksa meditacije.

Pročitajte i ovo: Čemu služi „mindlessness“ nasuprot „mindfulnessa“

Kako da praktikujete tihu šetnju

U savremenom načinu života nije tako jednostavno pronaći vreme za koje nećete biti nikome dostupni, ostaviti telefon i izaći iz kuće. Potreban vam je svestan napor i disciplina i zato, kada odlučite da tiha šetnja postane deo vaše wellness prakse, zapišite svoju odluku u planer ili dnevnik – veća je verovatnoća da ćete ostvariti svoje ciljeve ako ih zapišete, nego ako samo mislite o njima.

Izaberite lokaciju koje vam je dostupna i koja odgovara vašim sklonostima. Neko voli da se kreće uobičajenom putanjom, a neko više voli čestu promenu pejzaža. To može biti šetnja pored reke, uređenim kejom, gde ćete verovatno biti okruženi ljudima, što vas može ometati. Bolje odaberite lokalno izletište ili obližnju šumu, makar morali da se odvezete do mesta odakle možete početi šetnju.

Tiha šetnja i namera

Postavite nameru da vam tiha šetnja pomogne da očistite svoj um od misli i da ga pustite da luta, ili da se fokusirate nešto određeno i razjasnite ono što vam okupira misli. Iskoristite ovu priliku da popravite svoje držanje i prilikom hodanja tišite duboko i ravnomerno, ispravite se, opustite ramena, opustite vilice, neka vam se ruke vise opušteno. Nemojte ništa nositi u rukama, a ono što vam je neophodno (flašica vode, vlažne maramice, novčanik, ključevi) nosite u malom rancu na leđima.

Jedite nešto pre nego što krenete u šetnju, da vas ne bi ometala glad i misli o hrani koju ćete spremati kad se vratite, obucite komotnu obuću, obujte najudobnije patike i izađite iz kuće.

Šetnja u tišini treba da se odvija umerenim tempom, onim koji vama odgovara, da se ne biste zadihali i preznojili i da biste mogli da obraćate pažnju na disanje, senzacije i osećanja. Kada primetite da ste se izgubili u mislima, vratite se u sadašnji trenutak. Osluškujte i posmatrajte sebe i prirodu oko sebe i uživajte u tome.

Prednosti koje donosi šetnja u tišini

Kada je redovno praktikujete, tiha šetnja smanjuje stres i anksioznost i popravlja raspoloženje, povećeva kreativnost i veštine rešavanja problema (jer um stiče naviku da posmatra i opaža), održava svesnost i svest o sadašnjem trenutku, jača vašu vezu sa prirodom, svojim telom i bićem i pruža sve zdravstvene prednosti umerenog vežbanja.

Tiha šetnja poboljšava vaše mentalno i fizičko zdravlje, donosi mentalnu jasnoću i stvara prostor za kreativno razmišljanje. Kada pustite um da luta, postižete tok, u kome možete steći bitne uvide, ili nove ideje i rešenja za probleme o kojima u tom trenutku uopšte niste razmišljali.

Praksa tihe šetnje vam donosi usidrenje, jasnoću i smirenost, zbog čega se osećate bolje u svojoj koži i svojoj glavi – a kada ste ok sa sobom, lakše ćete se povezivati i održavati smislene odnose sa drugima.

Pročitajte i ovo: Vibracije u trendu – duhovnost novog doba

Naslovna fotografija: instagram.com/emperiance

Brankica Milošević

Comments