Pronađite zajedničko interesovanje

Kada uspostavite direktan kontakt gledanjem u oči, komunikacija je započela, kanal je otvoren. Sada treba da se obratite sagovorniku nečim što će taj kanal održati otvorenim – a to je ponuda razumevanja. Potrebno je da mu stavite do znanja da ste primetili kako se oseća, ili šta ga trenutno zanima, kako biste iskazali poštovanje sagovornika a takođe ustanovili i prisustvo u sadašnjem trenutku. Tako postižete koncentraciju energije na razgovor koji predstoji na otvoren i prijateljski način.

U toj fazi započinje zajednička aktivnost, odnosno razgovor, ili ako uspostavljate komunikaciju sa decom, počinje igra. Zapravo i kada se radi o odraslima, to može da bude bilo koja druga zajednička aktivnost, nešto što predstavlja zajedničku sferu interesovanja.

Dajte sugovorniku prostor

Razgovor vodimo da bismo se razumeli i postigli kompromis i dogovor oko stvari oko kojih se ne slažemo i sukobljavamo. Zato treba da izrazimo ono što osećamo i mislimo mirno, bez osuđivanja i etiketiranja i da budemo spremni na to da će tokom razgovra emocije varirati i menjati se. Na nama je da damo fidbek, da nenametljivo i prirodno potvrdimo emocionalno stanje druge osobe. Tako će sagovornik znati da je prihvćen i da se njegova osećanja i reakcije uvažavaju.

Na primer, ako je sagovornik uznemiren jer razgovaramo o osetljivoj temi, koja mu je neprijatna, trebalo bi da kažemo da primećujemo kako se osjeća, odnosno da mu damo dozvolu da tu emociju izrazi. Jednako je važno da prihvatimo osobu i njene negativne emocije, čak i onda kada se one tiču nas.

Comments