Za hitne slučajeve

Što više odrastamo, to više i shvatamo da je hitnih slučajeva sve više. Dani kada odemo na put bez toga da uplatimo osiguranje jer “šta može da mi se desi za 10 dana” davno su prošli, jer nas je život naučio da nije svaki rizik dobar i da se na zdravlju ne štedi. Ako ništa drugo, prošla godina nas je naučila tome da u svakom trenutku može da se desi svetska pandemija, možemo da se razbolimo, dobijemo otkaz i može se desiti da budemo primorani da ostanemo kod kuće. Baš zato što sada ne znamo bolje, treba da štedimo za hitne slučajeve – jer znamo da će ih biti.

Za svoj dom

“Ne ulaži u svoj dom dok na vratima ne piše tvoje ime” je možda jedan od najvrednijih saveta koje sam ja ikada dobila. Ali kada će to vreme doći? Nemaju svi od koga da naslede nešto niti nekoga da im kupi stan, a ni njivu koju će dati u zamenu za stan u gradu – neko mora sam sebi da obezbedi krov nad glavom. Što ranije počnete da štedite, to ćete ranije uspeti da kupite stan, a i sve što ste oduvek želeli u njemu. Da, i aparat za espreso.

Za stvari koje se kupuju jednom u životu

Neke stvari kupimo samo jednom i nikada više, i baš zato one imaju ogromnu sentimentalnu vrednost. O njima smo maštali, danima štedeli i bili najsrećniji na svetu kada smo ih konačno kupili. Za takve stvari uvek treba ostavljati sa strane. To je recimo ručni sat. Zlatna ogrlica. Bunda. Jakna od prave kože. Đakuzi. Šta god da vas usrećuje, a pritom ćete moći to da prenesete i na sledeće generacije (sem đakuzija, nisam baš sigurna da li je to nešto što prelazi s kolena na koleno).

Naslovna fotografija: instagram.com/esteticpart/

Tamara Mladenović

Comments