To je i problem sa tim filterima, čine da postanemo neprepoznatljivi – i to drugima predstavlja manji problem, dok, sa druge strane, čine da postanemo neprepoznatljivi sami sebi, a to je efekat koji pojedini žele da postignu.

Jedna vrsta problema je kad je neko sebi toliko lep da mora stalno da pravi selfije, ali danas se ne bavimo time. Druga vrsta problema je kada pravimo selfije jer smo jedino tako sebi lepi – sebi smo prihvatljivi jedino kad nam lice prođe kroz beauty filter. To ne mora biti samo filter, već bilo koja vrsta fotošopa koji se koristi za “popravljanje” mana.

A zašto se beauty filteri koriste? Zato što ga svi ostali koriste i zato što bi ste se osetili neprijatno ili ogoljeno da vas neko na fotografiji vidi sasvim bez filtera, bez promena boje, zaglađivanja kože, povećavanja očiju i usana, sužavanja struka. A listanje društvenih mreža (hteli to da priznamo ili ne) ipak čini dobar deo svakodnevice i ima veliki uticaj na nas.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by LLEMERCÍ SPACE (@llemerci)

Poredimo se sa ljudima na društvenim mrežama, sa njihovim savršenim fotografijama na Instagramu, poredimo sebe onakvi kakvi jesmo – nesavršeni, ne uzimajući u obzir da se neko drugi možda poredi sa našom savršenom i profilterisanom fotografijom na Instagramu. Tako se stvara začarani krug.

Rešenje jeste da društvene aplikacije pretvorimo u mesta gde je moguće pokazati svoje nesavršenosti, ali treba biti svestan da to neće ići baš lako, jer mnogi i zarađuju upravo na našim nesavršenostima koje ne prihvatamo. Ako je beauty filtere nemoguće ukloniti, onda bar da ograničimo njihovu upotrebu, da ih koristimo sa merom i da nekad, bar nekad nađemo hrabrosti da objavimo svoju fotografiju na kojoj smo onakvi kakvi smo. Taj mali čin hrabrosti može podstaći nekog drugog da učini isto i učiniti da se neko oseti bolje u svom telu.

Naslovna fotografija: instagram.com/llemerci

Jovana Petković

Comments