Ljudsko tumaranje od želje do želje, vođeno je čežnjom, verovanjem da će nas nešto obradovati, potraga za senzacijama i radošću. Ali, to je uglavnom jednokratno i kratkotrajno. Radost brzo iščili, a onda se kreće u potregu za sledećim doživljajem, fascinacijom, kratkotrajnim ispunjenjem. Obično se ne zaustavljamo da razmotrimo svoje motive i shvatimo zašto nešto želimo, da se zapitamo kako ćemo se osećati kad to postignemo, da li ćemo zaista biti srećniji, i šta onda? 

Ključ trajnog zadovoljstva svojim životom leži u prihvatanju onoga što jeste. Kada možete da prihvatite ono što imate, sebe takve kakvi ste, umanjujete patnju. U budizmu, želje se smatraju korenom svake patnje, a kada ostanu neispunjene, patnja je još veća, što zahteva prelazak u stanje zahvalnosti za ono što imate. Kada prestanete da se trudite da budete srećni, prosto ste srećni. 


Usvajanje ovog koncepta zahteva prihvatanje svojih potreba, ali ne i uslovljavanja, vezivanja svoje sreće i blagostanja za ono što nemate, a želite. Da li ste ikada nešto želeli, a zatim se na kraju umorili od čekanja, pa ste odustali? Odsekli ste se od želje, odvezali se i postepeno počeli da zaboravljate na to. A onda se, u nekom neočekivanom trenutku, kada se vaš fokus premestio na druge bitne stvari u vašem životu, to nešto iznenada pojavilo. To vam pokazuje kako radi princip odvojenosti od želja. Morate prestati da pokušavate, tragate i jurite i dozvoliti da se upije u vaše postojanje kada za to dođe vreme. 

Uskladite se sa svojim željama. Vizualizujte, prizovite emocije, kao da već imate sve što želite. To je metalna energija i emocije zahvalnosti, ljubavi, mira i radosti – tada više nemate posla sa svojom željom, dali ste joj svu energiju koja joj je potrebna da se manifestuje. Možete da se posvetite drugim stvarima. Da prestanete da pazite na znake i da nastavite sa svojim životom, slobodno i rasterećeno. 

Naslovna fotografija: instagram.com/pistache.blog

Brankica Milošević 

Comments