Psiholozi nam poručuju da prestanemo da tražimo izgovore i da se pokrenemo, a kardiolozi kažu da je dovoljno da hodamo, kad god možemo. Šest sati hodanja nedeljno treba da nakupimo, da bismo razdrmali svoj sedeći stil života. I to baš tako – da nakupimo. Ne moramo da hodamo sat vremena svakog dana, samo treba da hodamo kad god ugrabimo priliku. Za to nema posebnih uslova i vremena koje treba da izdvojimo, ali treba da se setimo i da ne propuštamo prilike – idemo na pauzu za doručak, odlično, idemo do one pekare pola bloka niže, a ne do ove najbliže gde svi idu. Vraćamo se s posla prevozom – možemo da siđemo jednu stanicu ranije i da usput obavimo kupovine koje inače obavljamo u radnji kod komšije. Malo ćemo se nacimati, ali ako i to shvatimo kao deo treninga, bićemo spremni – nosićemo ranac, ili dve torbe, da bismo rasporedili težinu, a dok nosimo torbe ili kese, možemo lagano da podižemo i spuštamo ruke, kao kad dižemo tegove. Od prodavnice do prodavnice (u prvoj kupujemo hleb, jer je iz one pekare koja pravi najlepši hleb, u onoj drugoj je povrće svežije i uvek imaju “naše” mleko, a u trećoj su šamponi jeftiniji nego na bilo kom drugom mestu…) možemo da nakupimo sigurno pola sata, a možda i više hodanja srednjeg intenziteta.

Istraživanja pokazuju da hodanje smanjuje rizik od kardiovaskularnih oboljenja za 31 posto, a tu je negde i procenat smanjenja rizika od prerane smrti i to je podatak koji bi trebalo da nas motiviše da se malo bolje organizujemo – da imamo na umu to hodanje.

hodanje 1 Trikovi kojima ćeš nakupiti dnevnu dozu hodanja

Dodatno, možemo da prošetamo uveče, u vreme kad se obično smeštamo ispred TV-a, ili se družimo sa ukućanima, ili razgovaramo telefonom. Možemo da pozovemo u šetnju osobu sa kojom želimo da se družimo (partnera, dete, prijateljicu) i da obavimo dve prijatne i opuštajuće stvari istovremeno. Prilikom hodanja umerenim tempom, može sasvim lepo da se razgovara, mada je bolje posvetiti se hodanju i disanju.

Stav stručnjaka je da možemo da sakupimo sate hodanja, hodajući nekoliko minuta na svaki sat, a to znači da treba da se poslužimo trikovima – ako hoćemo da odemo do toaleta i po čašu vode, uradimo jedno, pa se vratimo, pa onda drugo. Ili se nekoliko puta popnemo (i siđemo) stepenicama – to je sasvim dovoljno rekreacije.

Ako imate zgodnu stazu za šetnju negde u blizini kuće (sportski teren, kej, mirnu ulicu između zgrada), za pola sata hodanja brzim tempom, odradićete dnevni sat kretanja. Ti trikovi su daleko ispod onih ciljeva koje sebi postavljamo, ali ako hoćemo da budemo pošteni prema sebi, zaista nam ne treba ništa glamurozno i važno, da bismo sačuvali zdravlje – dobri su i trikovi.

Izvor fotografija: unsplash.com

Brankica Milošević

Comments