Oni koji se odluče na GAPS dijetu, treba da primenjuju ovaj režim ishrane najmanje tokom dve godine, a to znači da u tom periodu u potpunosti izbacuju iz upotrebe rafinisani šećer i skrob (žitarice i krompir). Dopuštene su samo umerene količine voća i meda.

Uglavnom, posle prolaska kroz svih šest faza prilagođavanja organizma novom režimu ishrane, jelovnik se sastoji od orašastih plodova, povrća bez skroba, organskog mesa, plodova mora, domaćih sireva, nepasterizovanih mlečnih proizvoda dobijenih od krava koje se hrane prirodno (pasu), organska jaja, nekoliko vrsta mahunarki i hladno ceđenog ulja. U umerenim količinama dozvoljeno je začinsko bilje, morska so, jabukovo sirće, biljni čaj i povremeno vino. Trebalo bi uzimati i suplemente, a dijeta se sprovodi prema tačno određenom planu i uputstvima šta sa čime može ili ne sme da se meša. Voće i meso ne treba jesti zajedno, a fermentisana hrana takođe ne ide uz svaki obrok.

zdrava hrana 2 1 Da li si čula za GAPS dijetu? Evo zašto je delotvorna kako za fizičko tako i za mentalno zdravlje!

GAPS dijeta je blagotvorna za probavni sistem, a njeni propratni efekti su bolja koncentracija, i ukupno bolje psihološko i mentalno stanje, kod poremećaja kao što su OCD, poremećaji ishrane, depresija, anksioznost, bipolarni poremećaj, pa čak i šizofrenija. Učinak ovog režima ishrane baca svetlo iz šire perspektive na važnost povezanosti telesnog i duševnog i upućuje na holistički pristup u razumevanju i terapiji svih fizičkih i psihičkih poremećaja.

Fotografije: unsplash.com

Brankica Milošević

Comments