Nikada ne počinji od boje

Znam, znam, koja je poenta krečenja ako ne možeš da obojiš sve u onu smaragdno zelenu u koju si se zaljubila? Jasno mi je. Ali, eksperti kažu da pre nego što se zaletiš treba da razmisliš koje su to nijanse koje dobro idu uz tvoj nameštaj i celokupnu atmosferu stana. Ako imaš malo svetla u stanu, nažalost, tamne boje bi trebalo izbegavati. Jednostavno je tako. Izbora je zaista i previše i budi sigurna da ćeš u bilo kojoj podrgupi naći svog favorita. Neutralne boje su uvek siguran izbor. Bež, boja slonovače, crna, siva, i bela mogu da preovlađuju jer se jako dobro slažu uz sve ostale boje koje možeš da unosiš u akcentima. I nemoj da bežiš od njih misleći da su dosadne nijanse. Smatraj ih kao dobru podlogu, koja takođe može mnogo da se razlikuje u zavisnosti od podtonova. Bela je retko kad čisto bela. Umesto toga može da vuče na žuto, na roze, na plavo… Tako je i sa svakom drugom bojom. Poštuj podtonove.

Jednako pogodne za kombinovanje su i pastelne nijanse koje prelepo odgovaraju spavaćoj sobi. Jedina opasnost sa njima je da ne izgledaju detinjasto. To ćeš izbeći dobrim aksesoarima i tamnijim nameštajem. Pasteli i svetlo drvo, nikako.

Jarke boje se obično ne preporučuju za spavaću sobu ali ako si osoba koja voli da bude okružena intenzivnim bojama i iz njih upija energiju, ne opiri se tome. Energične nijanse možda nisu smirujuće ali ti daju svežinu i hrabrost koja ti je potrebna više nego opuštanje, tako da, prepusti se.

Testeri

Sve češće je moguće pronaći boje u manjim pakovanjima koje su u službi testera. Kupi i probaj na zidu pre nego što se odlućiš na veliki korak krečenja svega. Bitno je da vidiš i osetiš kako će boja da “legne” i kako se menja u toku dana sa manje i više svetla. Ukoliko ti je osnova bela ofarbaj malo veću površinu jer bela ima običaj da baca odsjaj i posvetljuje.

Comments