Štite vaginu od isušivanja, čime se smanjuje rizik od infekcija donjeg dela mokraćnih puteva i povoljno deluju na libido.Ali, estrogeni imaju i svoju lošu stranu, čiji se uticaj ogleda u nakupljanju masnoće u telu, zadržavanju soli i vode u organizmu, ometanju kontrole šećera u krvi, a mogu biti i odgovoran za neprijatne i uporne glavobolje, kao i za rizik od raka dojke.

Progesteron

Progesteron služi da pripremi organizam za trudnoću i porođaj, pa dominira drugom polovinom menstrualnog ciklusa kako bi stimulisao rast endometrijskog tkiva za podršku jajašcu ako dođe do oplodnje, ali reguliše i njegovo ljuštenje ukoliko do trudnoće ne dođe. To mesečno ljuštenje endometrijskog tkiva je zapravo menstruacija.
Progesteron se pretvara u kortizol kada smo pod stresom, tako da u tim situacijama djeluje i kao prirodna kontracepcijska metoda. Visok nivo stresa i nizak nivo progesterona često su ključna kombinacija za probleme sa plodnošću. Progesteron je prirodni antidepresiv, važan je za redovan san, ograničava estrogen u podsticanju rasta ćelija, što sprečava rak materice, dojke i janika, reguliše rad štitne žlezde.

Njegov nedostatak pored ostalog može uticati na pojavu akni, hiperpigmentacije usled izlaganja suncu i gastrointestinalne tegobe – a to su i svi negativni uticaji progesterona. Među pozitivnim učincima je regulisanje tečnosti u tkivima i šećera u krvi, doprinos zdravlju urinarnog trakta, nervnog sistema i moždanih funkcija. Takođe utiče i na gustinu kostiju, deluje smirujuće i antidepresivno, a u trudnoći čak i analgetički. Progesteron učestvuje u pretvaranju masti u energiju i reguliše proizvodnju hormona štitne žlezde, održava matericu i priprema je za trudnoću tokom reproduktivnog doba.

Testosteron

Iako se ovaj hormon smatra muškim, bitnu ulogu ima i u ženskom organizmu, iako se luči u dosta manjoj meri. Proizvode ga jajnici i nadbubrežna žlezda, a neophodan je za redovnu ovulaciju i čvrstinu kostiju i doprinosi podizanju nivoa energije. Kada je testosteron u disbalansu kod žena se to ogleda u pojačanoj dlakavosti, naročito na licu, pojavi peruti i gonjenju. Manjak testosterona uzrokuje pad seksualne želje i loše raspoloženje.

Nuspojave prevelike količine testosterona u ženskom organizmu, slične su kao kod pojačanog estrogena, pošto se testosteron pretvara u estrogen kada ga ima u prekomernim količinama. Pozitivno dejstvo testosterona ogleda se u povećanoj izdržljivosti kod telesnih napora, jača seksualnu želju i gustinu kostiju. Negativno dejstvo se ogleda u pojačanoj dlakavosti na licu kod žena, kao i u proređivanju kose na temenu kod muškaraca, a podstiče i rast krvnog pritiska i agresivno ponašanje.

Zapratite svoj omiljeni magazin na YoutubeuInstagramuFacebookuTwitteru i pridružite nam se na Viber Public Chatu.

Izvor fotografija: www.instagram.com

Brankica Milošević

Comments