Zvuči razumno, ali da li je to tako?

Dijetetičarka Tamara Duker Freuman kaže: “Razlozi koji se navode u prilog kombinovanju hrane, odražavaju duboko nerazumevanje osnovne biohemije i fiziologije ljudske probave i u najboljem slučaju predstavljaju pseudonauku bez pokrića. Zasnovani su na potcenjivanju sposobnosti našeg probavnog sistema da obavlja više zadataka.

eiliv sonas aceron ZuIDLSz3XLg unsplash e1572358759231 Zašto treba da preispitaš kombinovanje hrane kao dijetetski režim

Dijetetičari koji zastupaju ovaj stav, tvrde i da kombinovanje hrane kao dijetetski režim ishrane, nema nikakve posebno značajne učinke, odnosno, efikasno je kao i svaka druga dijeta koja se disciplinovano sprovodi.

Istraživanje sprovedeno na dve grupe ispitanika sa povećanom telesnom težinom, upoređivalo je rezultate kombinovanog režima ishrane sa običnom dijetom. Jedna grupa je koristila tradicionalnu dijetu (običan režim ishrane sa smanjenim brojem kalorija), dok je druga grupa istu količinu kalorija i proteina unosila u obrocima u kojima je hrana kombinovana. Nakon šest nedelja, istraživači nisu otkrili razliku u težini koju su izgubile obe grupe.

Opšti zaključak je da od balansiranog kombinovanja namirnica nemate neku posebnu dobrobit, ni kada je u pitanju probava, ni kada želite da smršate. Ako radite na gubitku kilograma, odaberite onu dijetu koja vam je najprihvatljivija (u kojoj ćete češće jesti namirnice koje vam se sviđaju) ili prosto prepolovite svoje uobičajene obroke, vežbajte i krećite se i nemojte jesti posle 18 sati. Taj sistem je proveren!


izvor naslovne fotografije: unsplash.com

Brankica Milošević

Comments